Quantcast
Channel: Helly Cherry Web Magazine
Viewing all 9688 articles
Browse latest View live

Sholastika na mini turneji po Srbiji

$
0
0
Ruski thrash metalci СХОЛАСТИКА održaće mini turneju po Srbiji povodom izlaska novog albuma "Солнце На Ладони". Turneja će početi 17.marta u Kruševcu. Narednog dana bend nastupa u Novom Sadu zajedno sa veteranima domaće scene bendom Scaffold i mladim nadama srpske death metal scene Decrepancy. Koncert u Velikoj Plani zakazan je za 19.mart, a poslednji koncert na turneji biće u Beogradu na Necro Neurectomy festivalu. Momci će preći preko hiljadu kilometara da bi svirali pred srpskom publikom što im je bila velika želja. Hajde da im pokažemo ko su metal fanovi u Srbiji i zašto mnogi bendovi obožavaju da svraćaju kod nas!


Iako u svojoj biografiji beleže tek dva albuma i nekoliko demo snimaka, grupu СХОЛАСТИКА čine veterani ruskog thrash metala. Grupa je osnovana krajem 80ih godina 20.veka u gradu Brjansku. Prvobitno ime benda bilo je ТРЕТИЙ ВАВИЛОН i pod tim imenom momci su nastupali u periodu od 1989-1991. godine, da bi na proleće 1991. godine ime benda bilo promenjeno u sadašnje СХОЛАСТИКА. U tom periodu bili su medju retkim predstavnicima thrash metala u gradu i svojim zvukom su jako brzo stekli status lokalnih heroja. 

Godine 1991. bend objavljuje demo/album pod nazivom "Полигон". Narednih nekoliko godine bend beleži nastupe po gradovima Rusije čime se baza fanova postepeno proširivala. Godine 1997. bend završava album pod nazivom “Портрет герцога Альбернбаггера” ali usled mnogobrojnih problema taj album nikada nije izašao kao zvanično izdanje benda. Bend nastavlja sa koncertima i svirkama na moto skupovima po Rusiji i Ukrajini. Sve do 2012.godine kada se postava benda stabilizovala bend nije imao nekih značajnijih uspeha. Te 2012. godine bend kreće sa radom na svom albumu “На абордаж” koji je samostalno objavljen 2015.godine. Ubrzo nakon objavljivanja prvenca, momci iz Brjanska rade na svom novom albumu koji će biti objavljen na proleće 2016. pod nazivom "Солнце На Ладони". 

Sholastika nastupa u sastavu: Vladimir Ruchkin (bas), Yury Volosastov (bubnjevi, vokal), Vladimir Sorokvasha (gitara, vokal).

You‘re the worst: “Mračniji pogled” na romantične komedije

$
0
0
Od vremena Tonija Soprana, pa završno sa Donom Drejperom, kritičari su se uporno pitali zašto ne postoje podjednako privlačni i podjednako toksični ženski likovi (pokušaj da se nešto slično napravi sa junakinjama Seksa i grada je propao kad su se sve poudavale). U isto vreme, veruje se da su romantične komedije umrle (zajedno sa Majkom iz How I met your Mother").

Rešenje za oba problema, nalazi se u nepravedno skrajnutoj, dvadesetominutnoj komediji You‘re the worst sa FX kanala. Najavljivana kao “mračniji pogled” na romantične komedije – serija je prvo pokupila pozitivne, ali oprezne kritike (strah je bio da će se neminovno vratiti na uobičajeni put romantičnih komedija), a onda joj je predviđan preran kraj. Umesto toga, najavljena je treća sezona, a piscu su pokazali da su spremni da se bave mračnijim i kompleksnijim temama.


Gretchen Cutler (Aya Cash) je iritantna pubilcistkinja iz Los Anđelesa, nesposobna da govori istinu ili održava bilo kakav vid odraslog života. Na svadbi (sa koje pokušava da ukrade blender), upoznaje Jimmy Shive-Overlya (Chris Geere), neuspešnog, depresivnog britanskog pisca, koji činjenicu da nema društveno prihvatljive manire pravda posvećenošću istini – nasuprot prostog bivanja drkadžijom.

Odavde, zaplet prati sve uobičajene teme romantične komedije dekonstruišući ih i ismevajući. Spletom okolnosti one night stand se pretvori u vezu, oboje ne smeju da pitaju ono drugo da li je veza monogamna, oboje odbijaju da ono drugo oslovljavaju sa momak i devojka i slično. Ovo bi moglo delovati kao nedovoljno maštovit način da se ispriča ljubavna priča, ali dva faktora prave razliku:
Najpre glumačka podela je sjajna,  Aya Cash osobito, podseća na Jennifer Aniston (iz vremena kad Rejčel još nije bila savršena girl next door, nego razmažena devojčica koja pokušava da počne novi život). I drugo - nalik na protagoniste zaplet neočekivano dobija mračan ton, likovi prestaju da budu samo neprijatni i odbojni i otkrivaju ponekad dirljivu ranjivost i ljudskost.

B zaplet, prati sličnu dinamiku, mada je kao što je to običaj ostavljen za manje “ozbiljnu” komediju. Edgar Quintero (Desmon Borges) je Džimijev cimer, ekscentrični ratni veteran koji pati od post-traumatskog  stresa. I ovde serija dosta hrabro ismeva ratne veterane (na primer niko nije spreman da do kraja sasluša njegove ratne priče i samo usput se pomene da u snu viče “nisam znao da je to bila škola”) kao i administraciju, koja nije sposobna da organizuje brigu za nekadašnje vojnike. Lindsey (Kether Donohue),  Grečenina najbolja drugarica, je zarobljena u dosadnom braku i ne uspeva joj da izdrži prelaz iz praznoglave party devojke u domaćicu iz predgrađa.

Ozbiljnija, druga sezona, ne može se opisati bez spojlera (možete pogledati celu sezonu za jedno popodne – sad kad su nam uveli Netfliks. Namig namig), ali pruža gledaocu ono čemu se nadao nakon što je zavoleo likove. Postavlja ih u teže situacije, dok nam ujedno otkriva šta ih je načinilo takvim kakvi su sad.

Uspeh koji je You're the worst ostvarila, ne zavisi toliko od humora (iako je sjajan, podjednako sarkastičan i detinjast), ni od glumačke ekipe, ni od premise (koja je mogla i još uvek može, da zakaže u svakom trenutku). Na kraju, uspeh je u odsustvu cinizma - likovi i njihove veze ne nalikuju onom što je do sada kao postavljeno za model u romantičnim komedijama. No, ne radi se o sociopatama, koji krše društvene norme samo zato što žele. Ovi izrazito teški ljudi, sposobni su za ljubav, intimnost, empatiju i samožrtvovanje.

I zato im se vraćamo svake nedelje.

Jan Kanja

Fotona horda: ### - Svjetlo (EP)

$
0
0
Za početak lepe 2016. godine, jedna od prvih napisanih  recenzija pripada njima, mojim drugarima. Oni imaju jedno od najoriginalnijih imena na ovim prostorima, zvuče veoma moderno i dosledno, skloni su eksperimentisanju i još ćudljivijoj grafici. 
Pred kraj prošle godine je kolektiv ### izbacio EP pod nazivom 'Svjetlo' koji su snimali u Beogradu, gde već sada imaju kultni status. Obnovljeni prostor bioskopa 'Zvezda' je poslužio njihovoj nameri da se predstave u što boljem maniru, da upiju i sažmu taj prostor u njihov korpus noiseom vođenog post-punka. Od njih uvek možemo očekivati (prijatna) iznenađenja, što se i sada desilo.
Atmosfera pesama je mračna, tajnovito opipljiva, riffovi su mnogo više repetativniji nego na prethodnim EP-ovima. Shematizirane u najboljem smislu reči, numere se harmonijski prepliću, međusobno dopunjuju i oduzimaju, te se dobija utisak slušanja jedne epopeje u modernom ruhu, borbe svetlosti i tame, borbe ljudskog zla naspram dobrote prirode - dve strane, jedna pobeđuje; što se tiče ove ploče, pobednici su svi.
EP je nenametljivo podeljen u dve celine: tri pesme koje su po originalnoj zamisli strana jedne priče, dok su njihovi preokrenuti i preobraćeni nazivi u naredne tri pesme druga strana medalje. Pored toga što sviraju bučnu i na momente monolitnu muziku (uz konstantan kvalitet i dinamiku), njihovi naslovi su do vrhunca poetizirani (ili barem meni tako zvuče), u potpunosti prateći nit samih numera. Čini mi se da su ovaj put zadrli i na staze post-metala, mrvicu stonera (posledica slušanja istog), ali to je samo privid - punk se ne da. Novina i, uostalom,  pokazatelj naklonosti ka eksperimentu jesu EBM/industrial/ambient verzije prve tri pesme koje su u kreativnom procesu stvorene uz pomoć članova bendova VVhile i Mnjenje. Običnom konzumentu su to samo varijacije na osnovne teme, ali bez njih, ovaj EP ne bi imao sjaj i ne bi bio dokument jedne lepe saradnje kao što je ova.
Lični utisak nakon preslušavanja "Svjetla" jeste da se ### ne obazire mnogo na trendove, već konstantno menjaju način na koji iznose pesme, unoseći u njih nijanse koje odslikavaju zdravu saradnju sa kolegama na sceni i, najvažnije, iskustvo, koje članovi pojedinačno itekako imaju. Moram istaći da me svaki njihov EP iznenadi, uvek stvaraju vrtlog ideja koji potom uobličuju polako i solidno. B strana Svjetla me je posebno oduševila (B2 numera je pravoverni industrial/EBM!), jer poštujem i elektronski zvuk '80ih i taj šmek starog dobrog jam-session-a kojim obiluje.

Najavljuje se i vinilno izdanje "Svjetla" na proleće - to bi tek valjalo ispratiti! Istupite iz tame, na svetlo!

Desya Lovorov

Mud Factory - Where They Sleep

$
0
0

Vranjski metal sastav Mud Factory ekranizovao je pesmu "Where They Sleep" sa njihovog poslednjeg studijskog EP izdanja naziva "Project Extinction".

Kompletan video materijal za pesmu "Where They Sleep" je nastao u Pančevu i to na dve lokacije, u studiju 3x2, i u zatvorskim ćelijama koje se nalaze u sklopu Narodnog muzeja u Pančevu. Spot je sniman krajem novembra meseca i nastao je za dva dana. Za snimanje i fotografiju kompletnog video materijala bio je zadužen rok fotograf Nemanja Đorđević, dok je montažu spota radio Stefan Gaćeša.


Promocija spota uz koktel parti i druženje sa prijateljima i medijima održana je u subotu 23. januara u prostorijama Američkog kutka u Vranju. Samu projekciju spota pratila je izložba fotografija sa temom pomenutog benda autora Nemanje Đorđevića.

Objavljivanje spota pratiće promotivni koncerti u Srbiji i regionu.Prvi naredni je 19. februar u Nišu (BlackStage). Mud Factory će uskoro objaviti i preostale datume najave regionalne turneje kao i detalje nastupa na festivalu u Vranju krajem februara meseca. Bend na ovaj način završava promociju njihovog poslednjeg studijskog izdanja i polako se posvećuju radu na novom materijalu. 

Mud Factory je osnovan 2012. godine i za jako kratko vreme ostvaruje niz zapaženih nastupa u Srbiji i regionu. Pobednici su 47. Zajecarske Gitarijade i Wacken Metal Battle festivala. Iza sebe imaju dva EP izdanja "Born For Doom" i "Project Extinction". Poslednji njihovi nastup u novembru i decembru 2015.godine na beogradskom "Bleed To Death" festivalu odnosno na Scena fest u Novom Sadu bili su ubedljivo najenergičniji i najposećeniji.

Nula Plus: Više od nule

$
0
0
 
Tuzlanski HC/New Metal bend NULA PLUS mnogi smatraju pionirima New Metal muzike u regionu. Bend je osnovan 2001. godine i od tada aktivno radi na svojim pjesmama snimajući 2005. god. EP „Billy Badass“ a zatim full album „Cener“ 2010. god.

Ono što u potpunosti opisuje NULU PLUS jesu energični nastupi kako na većim festivalima u regiji (Exit Fest '04.,'05. i '06., Jäger Music Night '09. i '11., Kaleidoskop fest '10. i '13. god. i dr.) također i na manjim samostalnim koncertima, te pozitivno naelektrisanje koje obavezno prenose na publiku i svoje prijatelje već petnaestu godinu svog opstanka na balkanskoj Hard Core sceni.

Spoticajući se o probleme koji su usko vezani za bendove, općenito, kao što su česte promjene članova benda uslijed nedostatka motivacije, ozbiljnosti pa čak i smrti NULA PLUS   uspijeva da održi tu „prvobitnu iskru“ i opravda svrhu svog postojanja te sigurno novim albumom najavljuje produžetak roka svog trajanja.

Petnaestu godišnjicu postojanja i rada NULA PLUS obilježava snimanjem drugog studijskog albuma pod nazivom „Ubrzanje i sikira“ koji je, kao i dosadašnja dva albuma, sniman u studiju „Bare Wired“ u Beogradu te koncertima od kojih je prvi zakazan već za 12.2.2016. god. u Tuzli, njihovom rodnom gradu, u klubu „Palma“. Taj prvi nastup posvećuju i svom nedavno preminulom prijatelju i basisti Nebojši Stojkov Frenkiju.

Novi album „Ubrzanje i sikira“ broji devet novih pjesama te remake starog hita „Billy Badass“za koju je, svojevremeno, NULA PLUS na snimanju spota surađivala sa renomiranim BiH producentom Ahmedom Imamovićem („Go West“, „Belvedere“).
Trenutno pripremaju dva video spota sa novog albuma za pjesme „Kanada“ i „Deda mraz“ sa konceptualnim umjetnikom iz Tuzle, Kamber Alijom.
Album „Ubrzanje i sikira“ je moguće naručiti putem kontakata navedenih na njihovoj FB stranici, a nakon 12.2. album će se moći naručiti i on-line putem preko aktuelnih platformi za te svrhe.

Trenutnu postavu benda čine:
Almir Mulaosmanović Bagi (ex Nečasne Sestre) – vokal, perkusije, melodika,
Džemal Trakić Sicke (ex Perryside) – gitara,
Ademir Bruljić Adi (ex Karma Guru, Holographic Human Element, Bad Seasons) – bubanj i perkusije,
Jasmin Avdić Jaci (ex Elevons) – bas gitara.

Hulk: Kraj poslednjeg Titana

$
0
0
Ima neka tajna veza između današnjih superheroja i mitskog bogovskog plemena Titana, to je shvatio i Holivud, vidimo po skorašnjim blokbasterima. U ovom strip albumu koji po svojoj formi više liči na evropski nego na američki strip to se i očigledno naglašava.

Nastanak Hulka je direktno povezan sa atomskim dobom, tj vremenom straha od mogućeg nuklearnog razrešenja Hladnog rata. Brus Baner, dr Džekil atomskog doba, preobraziće se prvi put u Hulka spasavajuči dečaka Rika Džonsa od gama bombe kojom je eksperimentisao. Sten Li je prvobitno želeo da sivom bojom naglasi da Hulk ne pripada nijednoj postojećoj etničkoj grupi, ali se zbog teškoća u bojenju i štampi na kraju opredelio da bude zelen. Hulk se u prvim epizodama iz 60-ih bori protiv crvenih, ali i protiv američke vojske za koju takođe predstavlja opasnost jer ne mogu da ga kontrolišu.

Hulk kroz 50-ak godina postojanja doživljava razne transformacije koje su praćene njegovom večitom unutrašnjom borbom između ličnosti Brusa Banera i mnogih varijacija Hulkove ličnosti. U ovom delu koje potpisuju Piter Alen Dejvid i Dejl Kjoun imamo moguću poslednju priču i razrešenje te večite tenzije koja ga, uz Betmena, čini možda najvećim šizofreničarem od svih superheroja. Prikazan je njegov razvojni put i sve Hulkove ličnosti, a Brus Baner je u ovom ostvarenju umorni starac koji je nadživeo vrstu od koje potiče i koji samo želi kraj svog bitisanja, ali mu superherojski deo ličnosti to ne dozvoljava. U ovom delu su Baner i Hulk u tolikoj meri suprotstavljeni da se zapravo sva radnja, ako je ovde uopste ima, svodi na njihov sukob.

Ovaj strip prikazuje starost jednog superheroja na način koji možda nismo očekivali. Vredi pročitati i zbog crteža i zbog priče, koja je za razliku od izvornih priča o Hulku, ipak namenjena starijoj publici. Može da stoji rame uz rame sa bilo kojim francuskim strip albumom koje ponekad i precenjujemo smatrajući da su “supergaće” samo za dečurliju.

Veran Mijatović

Usmeno pripovedanje

$
0
0

Umeće usmenog pripovedanja rođeno je kad i sam čovek, kad i sam govor, mitologija, umetnost, kultura... Pretpostavlja se da se usmeno pripovedanje razvilo iz pevanja – ljudi su pevali u polju o svakodnevnim događajima u njihovim životima, pripisivali su natprirodne sile običnim ljudima i objašnjavali prirodne pojave. Tako je postepeno čovek počeo da zabavlja drugog čoveka pričama uz (logorsku) vatru (slušaoci su obično sedeli u krugu, u neposrednoj blizini pripovedača), objašnjavao je svet u kojem je rođen, tumačio prirodne pojave i prenosio znanja narednim generacijama. Na ovaj su način zajednice opstajale, povezujući sadašnjost, prošlost i budućnost.
Najpoznatiji usmeni pripovedači bili su američki Indijanci, Aboridžini, bardovi, odnosno sinčaiu Irskoj, skaldisa Islanda i iz (današnjih) skandinavskih zemalja, grioti (đali ili đeli) iz zapadne Afrike, srednjovekovni trubaduri, odnosno minstreli, ukrajinski kobzari, etiopski azmari, indijski gajeniitd. Ubedljivo najpoznatija, međutim, bila je Šeherezada, lik iz zbirke priča „Hiljadu i jedna noć“, nastale u IX i proširene u XIV veku (kada je Šeherezadin lik i dodat). Na slici „Duž reke tokom svetkovine Ćingming“, jednoj od najznačajnijih slika u kineskom slikarstvu, delu dvorskog slikara Čanga Ceduana (1085-1145), koji je živeo u vreme dinastije Severnog Sunga (960-1127), prikazana su, između ostalog, i deca kojoj čovek na ulici priča bajke.
Usmeno pripovedanje razlikuje se od pripovedanja u klasičnom smislu reči po tome što se, kako i samo ime govori, bajka, priča, legenda, izlaže usmeno, uz improvizaciju, (danas) „poboljšanje“ pismenog predloška – što se postiže bojom ili jačinom glasa, akcentuacijom, pažljivo odabranim, (pre)naglašenim pauzama, ubrzavanjem ili usporavanjem izlaganja, izrazom lica, gestikulacijom...
Priču je mogla, i nije morala, da prati pesma, muzika, ples, pećinsko slikarstvo, čak se na internetu može pronaći podatak da su i tetovaže bile pratioci, nosioci priča (o poreklu, procesu inicijacije ili socijalne pripadnosti). Sa otkrićem pisma, priče su lakše prelazile veće razdaljine i tako su postale nasleđe celokupnog stanovništva. Ispisivane su, urezivane, klesane, slikane na kamenu, steni, drvetu, bambusu, glini, pergamentu, kosti, grnčariji, svili, papiru, platnu i, u današnje vreme, beležene na filmu (Godine 2008. Danijel Dženk snimio je kratki animirani film „Kako je čovek dobio vatru“, koji govori o usmenom pripovedanju američkih Indijanaca: https://en.wikipedia.org/wiki/How_People_Got_Fire), radiju ili kompjuteru. Braća Jakob i Vilhelm Grim zapisali su i objavili početkom XIX veka nemačka narodna predanja, koja su prethodno doterali po sopstvenom ukusu. Slično je uradio i Hans Kristijan Andresen u Danskoj. Ali, nije pisana priča ona koja nas ovde interesuje.
Nedavno je (sedamdesetih godina prošlog veka) u svetu i kod nas poraslo zanimanje za usmeno pripovedanje. Organizuju se festivali širom sveta, koji traju i po nekoliko dana. U Americi se održava Nacionalni festival usmenog pripovedanja od 1973. godine (u Džonsborou, u državi Tenesi), u isto vreme se širom Australije oformljuju udruženja koja se bave usmenim pripovedanjem i koja se povezuju sa sličnim udruženjima na Novom Zelandu, u Engleskoj Udruženje usmenih pripovedača osnovano je 1993. godine... Početkom devedesetih godina prošlog veka u Švedskoj je, oko dvadesetog marta, organizovan prvi Svetski dan usmenog pripovedanja, koji se danas organizuje svake godine u nekoj drugoj zemlji, sa drugom temom (mesec, snovi, ptice, voda, drveće, čudovišta i zmajevi...).
Pojedini autori pripovedaju narodne bajke, poput jasne Held iz Hrvatske, pojedini ih izmišljaju na licu mesta, poput Milice Cincar Popović, drugi ih izvode glumeći ih, treći prate određene, prastare, obrasce pripovedanja, četvrti stvaraju nove, peti pripovedanje pretvaraju u performans...
(Usmenim) pripovedanjem premošćuju se kulturne, socijalne, jezičke i sve druge razlike, barijere među ljudima. Usmeno pripovedanje (trajno) povezuje ljude, omogućava nam da rešimo probleme koji nas muče, donesemo odluke koje se tiču naše budućnosti – sve zahvaljujući zajedničkom iskustvu kroz koje prolaze. Pripovedač i slušalac zajedničkim naporima mogu da dođu do novih načina izlaganja, novih rešenja. Ogoljevaju se i jedan i drugi: pripovedač kroz priču koju iznosi, slušalac kroz ono što mu se u priči dopada. Veza koja se uspostavlja na ovaj način produbljuje se načinom pripovedanja - menjanjem originala tako da odgovara mestu na kojem se pripoveda, ali i tako da se dopadne različitoj publici. Slušalac na taj način i sam učestvuje u procesu stvaranja. Priče koje tako nastaju omogućavaju nam da spoznamo sebe i društvo u kojem živimo.
Stoga se, imajući na umu reči čuvenog engleskog pisca Nila Gejmana: „Nekada davno, kada su životinje govorile a reke pevale i kada je svaka potraga bila vredna uloženih napora; nekada, kada su zmajevi još uvek bljuvali vatru, a gospe bile lepe i kada bi čestiti mladić dobra srca i pozamašne sreće uvek mogao da zadobije princezu i pola kraljevstva – bajke su tada bile namenjene odraslima“, treba okrenuti usmenom pripovedanju – bilo da ste slušalac ili pripovedač – jer je i nama odraslima dozvoljeno da sanjamo, maštamo – ili smo i to zaboravili?

Tamara Lujak

I skulpture čitaju

$
0
0


Inspirisani ljupkom skulpturom, „Beogradski čitač“, jednom od retkih koja razbija klasičnu formu skulpture, nedavnopostavljenom u Čuburskom parku, odlučili smo se da prošetamo gradom i svetom i vidimo koje to još skulpture čitaju.
Dok čekamo da gradske vlasti ispune svoje obećanje da će ispred skulpture, koja je delo mladog vajara Andrije Vasiljevića, postaviti ploču na kojoj će biti ispisana misao Dositeja Obradovića: „Onaj ko čita može razum prosvetiti, poboljšati srce i ulepšati narav”, ostaje nam da se nadamo da će još ovakvih i sličnih skulptura krasiti naš i druge gradove naše zemlje.
Šetajući Čuburskim parkom, u neposrednoj blizini naše mlade čitateljke, naišli smo na još jednu skulpturu koja čita: ostarelu, gotovo zaboravljenu skulpturu našeg pesnika, pisca i političara Petra Kočića (1877-1916).
Ispred Elektrotehničkog fakulteta pronašli smo drugu, šarmantnu bronzanu skulpturu koja čita: skulpturu Nikole Tesle (1856-1943), kojoj retko ko nije seo u krilo. Nikola Tesla prikazan je u zgrbljenoj, meditativnoj pozi nad knjigom, a ko je savijen nad knjigom, taj uspravno hoda.
Treća skulptura koja čita, nalazi se ispred osnovne škole „Ratko Mitrović“ na Novom Beogradu (ulica Omladinskih brigada). Autor, vajar Dušan Tornjanski nazvao ju je, sasvim prikladno, „Učenica“.
U prvom bloku fotografija predstavljamo vam domaće skulpture o kojima smo pisali, a u sledećem bloku donosimo vam fotografije skulptura koje čitaju u svetu...

Pogledajte kompletnu galeriju na našoj fejsbuk stranici.

Tamara Lujak

Disciplin A Kitschme - Opet.

$
0
0
Robotski zvuk Discipline Kičme se dešava u prostoru i vremenu svakodnevne kolotečine koja nas usisava svom svojom silinom, kada se uvek dešavaju iste stvari. Ovaj album, relativno nov, nešto je drugačiji od prethodnog. Pun je sugestivnih poruka i teškog basa koji je oduvek odlikovao ovu grupu. Neke od pesama na ovom albumu nisu dostojne tekovina rokenrola koji je u svojoj istoriji pokazao da može da preživi, uz brze promene koje se dešavaju iz dana u dan.

Kojin glas je glas jedne generacije, koji u svojoj veličini pokazao da treba ući u suštinu pesme i sa funkom, rockom, i nekom patinom izgubljene urbane kulture koja ponovo pokazuje zube. Retki su ovakvi albumi, i  treba ih čuvati u svojoj kolekciji, da bi zaborav prestao da bude uobičajena želja za svakodnevnim. Ovo je svojevrtan pokušaj buđenja, nažalost ne isuviše efikasan u egzekuciji, ali svojim antikonzumerizmom i pozivom na neposlušnost i protivljenje iskazuje određen gnev koji je neprihvatljiv u popularnim medijiima. Ovo je dobar album, ali bih ipak dao prednost prethodnom, Uf! jer je bio manje provokativan a više pun fanki nota i subjektivnog kazivanja. Ipak i ovde ima toga, samo u manjoj meri.

Album Opet. jeste isuviše sporiji od prethodnog, i u isto vreme je nešto što će oduševiti starije ljubitelje Discipline koja je bila soundtrack određenog vremena, konkretno 80ih, ali delimično i početka 90ih.  „Nepokolebljivost pokaži ti (uz neophodnu dozu neozbiljnosti)“ je jedan primer svega pokazanog na ovom albumu, koji nažalost nije dovoljno catchy, kao prethodni. Samo disciplina je najbolja pesma na albumu, jer pokazuje trunku ranijeg, upakovano u novo ruho, sa tekstom  „ono što je dozvoljeno sada, može biti zabranjeno sutra“ . Dušan Kojić, Koja, slabo pričljiv, i slabo eksponiran u domaćim medijima, stvorio je jednu vrstu teškog minimalističkog izražaja, koji je pomešao sa tektonskim udarima bas gitare,  koji uspevaju da nas prenesu na neko novo, izolovano mesto, i u vreme kada je rokenrol harao.

Od 1983., kada su bili poprilično nemarni i neozbiljni, album je maturirao, i postao dovoljno dobar da zadovolji neke nove generacije koje tek otkrivaju rok.

3,5/5

Ilija Đurđanović

Priče o spotovima (22): Chet Faker – Gold

$
0
0

Kada sam prvi put video žutu traku koja deli Fejkerov spot za pesmu „Gold“, pomislio sam na uvodnu špicu Linčovog filma „Lost Highway“. Možda je ta asocijacija bila režiserski isplanirana i već u tome se nalazi jedan od kvaliteta ovog spota, jer u njemu je sve suprotno od napetosti, akcije i drame koja se javlja u filmu. 

U prošloj epizodi smo dali domaći primer za spot snimljen u jednom kadru, a ovaj muzički video može da posluži kao primer za svetsku produkciju. Sva lepota je u jednostavnosti. Kada gledate ovaj spot osećate se kao da ste na zadnjem sedištu nekog automobila i kroz zadnje staklo vidite put koji ostaje iza vas. Dve žute trake sijaju u mraku kao pozlaćene. Onda se pojavljuju tri devojke na rolšuama, dovoljno seksipilne da vam drže pažnju, taman toliko nevine da to ne bude vulgarno, i počinju da igraju uz muziku. Nisam neki veliki ljubitelj spotova u kojima se akcenat stavlja na koreografiju i đuskanje plesačica, ali u ovom slučaju osećam stvarno zadovoljstvo dok ih gledam kako igraju, jer su njihovi pokreti sinhronizovani sa muzikom, a voze se na rolšuama ispred kamere koja se takođe kreće u istom pravcu kao i oni i sve me to prenosi u atmosferu putovanja i uravnoteženog klizanja niz asfalt u nekoj američkoj pustari. Ne znam šta bi rekli denseri i ljudi od tog zanata, ali i ta koreografija mi je fascinantna, sviđa mi se kako kruže i prelaze preko duple žute linije, iznova se približavajući i udaljavajući od kamere. To je glavni šmek ovog spota, a to je potpuno u saglasnosti sa Fejkerovim stilom i muzikom, jer on na jednoličnim matricama gradi svoje pesme koje vas uvuku u svoj gruv i drže vas u ritmu dok njegov glas pripoveda. Tako glavni kadar menja tek tri puta, jednom da naglasi prelaz u pesmi (01:59), drugi put u švenku pri prelazu na završnu scenu (03:22) i treći put u vraćanju na put (03:39), samo što je kretanje kamere sada promenjeno – krećemo se unapred.

Nema ničega komplikovanog i nabacanog u ovom spotu. Sve je u saglasnosti sa muzikom i osećajem koji ona izaziva. Taj prizor pustog puta sa tri zanosne devojke koje plešu ima u sebi nečeg melanholičnog, ali je uživanje ipak osetno, a ta neuhvatljiva radost u tuzi i plivanje kroz samoću je ono što je odlika Fejkerove muzike i tekstova. Pošto je položaj kamere nepromenljiv, imate dovoljno vremena da uživate u samom prizoru, primećujete detalje, možete da se prepustite igri ili samo da posmatrate put koji se udaljava od vas. Zbog te udobnosti u sadržaju koji nam se prikazuje, završnica spota je prilično iznenađujuća. Kada se kamera okrene ka putu kojim idemo, nailazimo na slupan auto, fejk jelena pored njega i na suvozačevom sedištu Fejkera koji izgleda kao da će da overi svakog trenutka. Primetićete da je šoferka naprsla i da ima rupe poput onih od metkova, što daje na sadržaju spota jer morate da se zapitate šta se tu zapravo dogodilo. Krupan kadar na Čet Fejkera dok izgovara refren kao recitaciju je vrlo upečatljiv jer posle onog totala puta i devojaka koje se kreću, sada imamo krupan plan i potpuno statičnu scenu u kojoj je muzičar u fokusu. Ovo je vrlo lep način da se u spotu istakne glavni lik, a da to ne bude prepotentno i usiljeno.

Nakon te scene, kamera se vraća i sada sa leđa gledamo devojke na rolšuama. Nebo je promenjeno, vidi se da sviće, scenografija grada dolazi do izražaja, a taj osećaj da se put ipak nastavlja, bez obzira na sve, daje savršenu poentu na ovu pesmu. Na kraju, ako ste i imali neke asocijacije, kao ja na Linčov film, uvidećete da je ovo originalno delo i da se ističe svojom upečatljivom jednostavnošću koja je obuhvatila i iskazala sve što jedna pesma potencijalno nosi. Da je ovo neko takmičenje, zlato bi pripalo režiseru Hiro Muraiju (Hiro Murai) koji je u vizuelni sadržaj pretočio esenciju Fejkerovog muzičkog izraza. 


Prethodne tekstove iz ovog serijala možete pročitati ovde.

Andrea Kane

Onyx: Rep lektira u Beogradu

$
0
0
PETAK 12. 2. 2016
Mikser Beograd – 21h
ONYX (USA) + Bad Copy (Beograd), Grashoper MC (Beograd), MC Forty (Beograd), DJ Borchenzzy (Beograd), Fars (BG)

I evo ga... Hip hop spektakl na koji je Beograd čekao par meseci od kada je prva najava procurela u javnost. Prvobitno je događaj trebalo da se odigra nedelju dana ranije, ali zbog ugovornih obaveza članova Onyx-a, celokupna priča biva ispričana nedelju dana kasnije, 12.2. dvehiljadešesnaestog leta gospodnjeg. Vrata Mikser House-a, jednog od najznačajnijih klubova Berlina na Beogradu (dok ne dođe voda do Beograda), popularnog jezgra noćnog života prestonice na Savamali, otvoriše se u 21h. Značajna grupa ljudi se već bila okupila ispred kluba u iščekivanju spektakla.

Momak zadužen za uvertiru, koji je dao intro i ostavio svoju liniju u sinoćnjoj rep pesmi, bio je DJ Borchenzzy iz Beograda. Za zagrevanje je odabrao hitove, za rep zlatnih ’90-ih godina prošlog veka i nultih godina tekućeg milenijuma. Od Afroman-a, preko Dilated Peoples-a i Fugees-a, do De La Soul-a i Beastie Boys-a. Zalutao je i po neki domaći izvođač poput Shwarz-a i njegove nove pesme ’’Bring It On’’, ali i disco-pop hitovi poput ’’Ain’t Nobody’’ od Chaka Khan. Par ljudi iz plesnih hip hop grupa dala je i svoj skromni doprinos zagrevanju, zagrevajući se igrom uz sonične talase hip hop klasika koji su dopirali sa bine.

Nakon sat i petnaest minuta rep razgibavanja, na binu se penje prvi izvođač za ovo veče. Direktno iz Malog Mokrog Luga, MC Forty. Sa prvom pesmom je Forty pozvao ljude, već solidno popunjenog koncertnog prostora, da mu se pridruže ispred bine. Interesantan nastup i kreativan nadasve. Momak je izašao u kućnom mantilu i između pesama, reketom za stoni tenis bacao loptice u publiku, pa bi nagrada za onog ko je uhvati bila čašica rakije. Nisam ranije slušao ovog izvođača pa ne mogu neki preterano validni sud da dam. Pesme su šarene i lirički i muzički, što pokazuje i pesma kojom je napustio binu, a koja je bila u drum’n’bass muzičkom maniru.

Oko 22:50, na binu se penje prvak Red Bull MC Battle-a za 2012. godinu, Grasshopper. Nastup je otpočeo pesmom sa novog EP-a istoimenog naziva ’’Freestyler’’. Na bini mu se pridružio drugar iz mlađih dana MC Hawk. Mogu reći da je Grass imao solidnu bazu fanova i prijatelja u publici, pa je nastup fino ispraćen, a klub se već lagano i pripremao kvantitetom u ljudstvu za nadolazeće nastupe. Nastup je trajao oko 25 minuta. Publika je ostala uskraćena za neki free, ovog izrazito talentnovanog momka za bacanje rima iz glave, ali šta je tu je.

Po programu je sledeći trebalo da nastupe Bad Copy, međutim iz prestonog grada Bugarske, došli su kao faktor iznenađenja, bend Fars. Iskren da budem, prvi put sam čuo njihove pesme na dan koncerta, kada je Geourrgi (organizator koncerta koji stoji iza imena ’’Creativity Saved the Cat’’, inače momak iz Sofije) okačio youtube link za neke od njihovih pesama na facebook stranicu događaja. Moram priznati kao fan staroškolskog zvuka, da su mi se sofijski Cypress Hill, najviše dopali do tog trenutka koncerta. Fini oldschool tonovi, flow kao sa kraja ’80-ih USA, skrečevi u matrici, blejački pristup... Sve kako treba i kakav rep treba da bude. Jedan od MC-jeva je nosio i majicu sofijskog hardcore benda Last Hope, što je za nijansu i uticalo na dobru subjektivnu ocenu. Najinteresantnija pesma, koja mi je ostala u pamćenju je ’’Ганджа дай’’, a još jedna interesantna stvar koja mi takođe nije otišla iz pamćenja je što su se momci sve vreme obraćali publici na bugarskom, hehe.



Kao poslednji bend podrške na binu se penju Bad Copy. Dobro poznati trojac bez kormilara, čije pesme verovatno znaju i najmlađi i najstariji uzrasti svih životnih dobi. Ajzak je odmah na početku bacio jednu šegu u vidu mini performansa imitacije bodibildera, dok se Timbe pripremao da pusti matricu za pesmu kojom su otvorili svoj nastup. Bila je to bonus traka sa albuma ’’Najgori do sada’’, pod nazivom ’’Jedna buksna’’. Već sa prvim tonom je krenulo veselje u publici. Ređali su se hitovi poput ’’Posle 10’’, ’’Žurka’’, ’’Džastin Biberi’’ (gde se bacila i po koja šala na Biberov račun, poput one da je Džastin zapravo najbolji reper na svetu), ’’Idemo odma’’, ’’Esi mi dobar’’... Vikler je odrepovao i svoju stvar ’’Udarac’’, kooperaciju sa DJ Rahmanee-jem, pa se malo i DNB igra prenela plesnim podijumom Mikser House-a. Tu negde sam spazio možda i najbolji outfit te večeri. Momak sa pozlaćenom karikama od, brat bratu, 4,5 kila oko vrata i lancima u vidu dolara svuda po garderobi. Dečko car. Timbe obećao da će repovati 7 sati na početku nastupa, ali ipak nakon 50 minuta nastupa, isti završiše pesmom ’’Metalac’’. Jako dobar nastup, pun energije i momenata emitovanja pozitivne energije, što stavom i pristupom, što kroz mikrofon i zvučnike.



I onda ono što je 350, 400 ljudi u publici čekalo, ne samo te večeri, već par meseci od prve najave. Njujorkški hardcore rep velikani – Onyx. Na binu se prvi penje Fredo Starr uz povike ’’Hell Yeah’’, a odmah za njim ide i Sticky Fingaz, prateći fabulu. Nastup su otpočeli zahvalnicom Jay Master Jay-u, uz pomoć koga su i postali ono što jesu, pa pesmom ’’Throw Ya Gunz’’. E onda je krenulo pravo pravcato ludilo u publici. Svi su doslovno skakali, od prvog do poslednjeg reda. Totalni haos. Sledi ’’Onyx is here’’ u skraćenoj verziji, zatim ’’Shifftee’’, gde je ceo auditorijum čučnuo, a onda na znak Fredo Starr-a, skočio i u tom maniru nastavio do kraja pesme. Pesma ’’Judgement Night’’ koju je Onyx još davnih dana napravio sa Biohazard-om, je krenula iduća, a za njom i najveći mosh/pogo/šutka do tog trenutka, međutim, moja omiljena pesma Onyx-a nije do kraja otpevana. Sticky Fingaz je prekinuo i pustio ’’Slam’’, svevremenski hit gde je definitivno najveći haos nastao. U pauzama između pesama obojica su animirali publiku, pa se tako moglo čuti pitanje ’’Where do you come from’’, i naravno staroškolsko ’’When I say this, you say that’’ (upotrebljeno za odavanje pošte 2pac-u i Notorious B.I.G-u). Poštovanje su dali mnogim svojim kolegama, pokojnim reperima,  od gorepomenutih 2Pac-a i Biggie-a, zatim Big L-u i Big Pun-u, Easy E-ju i naravno, u nekoliko navrata svom saborcu sa prvog albuma BIG DS-u. Ređali su se hitovi jedan za drugim. Išlo se od ’’All We Got Iz Us’’, gde se Fredo Starr našao na stagediving-u, ’’Last Dayz’’, na kojoj su svi u publici koji su imali upaljače, upalili iste i ispratili ovu himnu, ’’Walk in New York’’, uz povike Fuck NYPD, ’’Shut ’Em Down’’, ’’Raze It Up’’... Za poslednji deo nastupa su ostavili pesme sa poslednjeg albuma ’’Wakedafucup’’ i to pesmu identičnog naziva i za sam kraj kraja ’’Turndafucup’’. Od publke su se oprostili tražeći da ista uzvikne ’’Peace’’, da bi sa bine otišli rečima ’’We come in peace but we are prepare for war’’. Moram još ovo da dodam, DJ Borchenzzy ih je pratio sve vreme nastupa, uz blagu, uslovno rečeno, pomoć Sticky Fingaz-a, i vrhunski je ispunio zadatak.

Litre znoja i milion kalorija ostavljenih na podu i vazduhu Miksera, za jedan od najboljih koncerata po oceni mnogih u publici, a za neke i prekratkog jer su svirali jedva nešto više od sata. Publika je pošto-poto pohitala u red za slikanje sa Onyx-ima, dok su oni manje željni ovakvih uspomena nastavili put kluba KPTM, gde je bio oficijelni after-party ovog koncerta uz zvuke BeGeFanka i gde se moglo uz kartu ući za džabe, tj. primenom selektivne metode se ulazilo za džabe.

Opšta ocena bi bila 9, ali nismo bili tamo u svojstvu profesora, već su upravo mnogi u publici bili učenici tvrdog zvuka rep profesora sa bine, škole – Onyx.

txt: Nemanja Mitrović Timočanin
foto: Magdalena Kuželjko

Drugi Festival srpskog podzemlja: Kvalitet underground-a izbija na površinu

$
0
0
Sinoć (13.2) je u Domu omladine Beograd održan drugi Festival srpskog podzemlja.

Pokazatelj da Srbija ima mnogo underground bendova je i taj što je na Under i Ground bini nastupilo 16 autorskih bendova, a možemo da nabrojimo još gomilu koja zaslužuje istu priliku.

Muzički program na Ground bini, kao i celom festivalu, otvorili su Raskid13. Devojčice su stajale spremne da čuju ovaj bend. Zbog problema sa žicama, bend je nastupio sa gitarom manje, ali bez obzira na taj peh i na još uvek mali broj publike u DOB-u, uspeli su da održe sjajnu svirku i pružili su priliku publici da se razigra na samom početku. Muzika Raskida je prilično odudarala od bilo čega što se moglo čuti kasnije tokom večeri.

Nakon njihovog nastupa, u klubu Doma omladine nastala je prava koncertna atmosfera. Deadly Mosh je među publikom imao mini bazu fanova, koji su se potrudili da, zajedno sa bendom naprave žestoku atmosferu. Šutke su bile konstantne, dok je snažan vokal parao vazduh.

Dishumanity je bio sledeći bend koji je zakoračio na Ground stage. Usledila je dobra tura mračnog HC punk-a i D-beat-a. Bend je imao žestok nastup, tokom kojeg se atmosfera u klubu dodatno užarila. Istakla se prilično jaka ritam sekcija, a dobili smo dokaz i da bendovi kod kojih bubnjar ima jako težak posao, s obzirom na to da je ujedno i vokal, još uvek nisu izumrli.

Uz Proleće sam procvetala. Oni su bili jedan od bendova koji su mi najviše prijali ove večeri. Iz nekog meni nepoznatog razloga sam uvek volela te bendove sa žestokim punk instrumentalima i naracijom umesto pevanja. Slušala sam ih sa uživanjem, u polutransu. Vuklo me je da pažljivo slušam tekst svake pesme, a u glavi mi i dalje odzvanja „Bolje biti sam sa sobom nego sam bez sobe”.

U drugoj polovini večeri nastupio je novosadski War Engine i sa sobom doneo turu hardcore thrash-a. Prošlo je nekoliko godina od kada sam prvi i poslednji put čula ovaj bend uživo. U međuvremenu je došlo do izmena u postavi, a i utisak koji ostavljaju je totalno drugačiji. Bend odlično vlada binom i svira onako kako najbolje ume - žestoko.

Poslednji put sam prišla Ground bini za vreme nastupa benda Blankfile. Vratili su zvuk hardcore punk-a u salu, a čini mi se da je publika tokom nastupa ovog benda bila najzagrejanija. Pevali su gromoglasno zajedno sa bendom, a ograda naprosto nije mogla ostati na mestu.

Uporedo sa dešavanjima na Ground bini, održavala su se i ona na Under bini, u sali Amerikana. Ground stage je Under-u preoteo slavu, s obzirom na to da je u velikoj sali veći deo večeri bio minimalan broj ljudi, dok je klub pretežno bio pun.


Prvo što se moglo čuti u Amerikani je bio žestok zvuk old school deathrash metala. Ashen Epitaph se nisu štedeli, a s obzirom na to da je ovo bio drugi nastup večeri, odmah nakon što smo raskinuli sa Pančevcima, bio je to prilično nagao prelaz. Iako je tada još uvek bilo malo ljudi, bend je svoj nastup održao profesionalno, a reč koja mi je tokom slušanja ovih momaka konstantno odzvanjala u glavi bila je preciznost.

Sledeći bend bio je The Father of Serpents. Sama pojava benda, kao i deo scenografije u vidu stalka za mikrofon u obliku zmijskog skeleta, odlično su se uklopili uz doom gothic zvuk. Dok su se smenjivali scream i duboki vokali, zvuk violine je umirivao mašineriju osmožičane gitare. Sve je bilo sjajno uklopljeno. Manjak svetla na sceni do kraja je doprineo stvaranju tog ambijentalnog momenta.

Nakon ovoga, došao je red na dozu hardcore-a. U salu sam ušla u momentu kada je pevač benda, Milan Tasković, najavljivao pesmu o bendu i tome kako su počeli - „T-error '93”. Ono što mi se sviđa kod zvuka ovog benda su jake bass linije. T-error mi je tokom celog nastupa imao neku HC pankersku energiju koja je divljala sve vreme.

Tibia je u žanrovskom smislu malo primirila atmosferu na Under bini. S obzirom na to da do sada nisam imala priliku da ih čujem uživo, bila sam prijatno iznenađena. Žanrovski mi prilično odgovaraju i bili su pravi mali odmor za mene na ovom festivalu, najviše zbog prijatnog i melodičnog vokala. Nakon njihovog nastupa mi se „All The Right Words” toliko motala po glavi, da sam morala da je pustim čim sam došla do kompjutera.

Ono što definitivno nismo očekivali da vidimo i čujemo na Festivalu srpskog podzemlja su akustične Rune. Upravo to je bilo ono što smo zatekli. Četiri od pet članova Runa sa stolicama i akustičnim instrumentima na bini. Od Runa sam očekivala da naprave spektakl. Spektakl sam i dobila... Samo u malo drugačijem obliku. Naime, bend je pred svirku ostao bez bubnjara, te su se, umesto da ispale, odlučili da se ipak pojave. Ovo je najverovatnije prva i poslednja akustična svirka ovog benda. Pred nekolicinom publike odsvirali su četiri pesme. Bilo je krajnje simpatično. Sjajna prilika za mali predah. Bez obzira na akustične instrumente i to što ovo nisu bile Rune u onom svom gromoglasnom izdanju, publika se i dalje penjala na ogradu i glasno pevala sa bendom. Rekla bih da su se svi dobro zabavili.

Poslednji bend koji sam ispratila na Under bini i ujedno celom festivalu bili su Vox Populi. Nastup ovog benda odlikovala je interaktivnost. Ubedljivo najbolji kontakt sa publikom ove večeri. Šutke su bile konstantne, a publika je neretko dobijala mikrofon da peva sama.

Osim muzičkog programa, na festivalu je bilo i nekoliko izlagača čiji su se radovi mogli videti u hodnicima Doma omladine. Takođe, publika je mogla da kupi band merch, stripove ili muziku na bilo kom nosaču zvuka.

Kompletna organizacija festivala srpskog podzemlja je bila odlična. Zvuk je bio veoma dobar, a preklapanja svirki na binama su bila minimalna, tako da je onaj ko je želeo mogao da isprati skoro sve. Jedina stvar koja, po mom mišljenju, manjka je činjenica da su dve bine možda ipak prevelik zalogaj. Publike nije bilo ni izbliza dovoljno, a s obzirom na to da je većina više vremena provela u klubu, Amerikana je izgledala poražavajuće prazno.

Kompletnu galeriju pogledajte na našoj fejsbuk stranici.

txt: Jelena Ostojićfoto: Jovan Mihajlović

Casket, Nadimač, Zbedem: Metal, pank, crossover ekskurzija do Kragujevca

$
0
0
S obzirom da ekipa iz Čačka često putuje sa mojim bendom na svirke, ja sam uvek taj koji se cima oko organizacije puta, oko para, oko ljudi koji otkazuju dan pred polazak, a kad se na sve to nadoveže cimanje oko same svirke i sviranja, često mi presedne organizacija i svirka i zezanje, jer ne mogu da se opustim i uživam, iliti napijem. Ovoga puta se ja nisam pitao ništa, tako da sam se zacirkao već na pola puta od Čačka do Kragujevca, a nisam odustao od cirke do samog kraja večeri, kad sam kao klada zaspao (prvi, naravno) čim smo seli u bus da se vratimo.

Mnogo je dobar osećaj kad ideš u drugi grad na svirku. Šetaš se ulicama gde te niko ne zna, ponašaš se kako god hoćeš i do jaja ti je, iako ti na čelu piše da nisi odatle. Ali baš zato osećaš neku slobodu, kao da si pušten s lanca i da ti niko ne može ništa. Promena sredine je uticala na to da se svi opustimo i uživamo u lepom danu, i da sa puno elana i želje dočekamo početak svirke.


Dok je prvi bend izlazio na binu, lokal se polako punio. Iako je bilo ljudi, najveći deo publike koja se nalazila ispred bine je činila ekipa od oko 20 Čačana, koja je došla da podrži mladi čačanski bend Zbedem sa kojima smo nedavno i razgovarali. Mislim da su kragujevčani tek oko druge pesme skontali da se na bini dešavaju dobre stvari, i tek tada su počeli da ulaze. Prvi takt prve pesme i publika je već poludela. Mlada ekipa iz čačanskog benda je za manje od pola sata žestoko isprašila svoj repertoar od desetak pesama, podigli su atmosferu, a mi smo skakali, urlali, otimali mikrofon, šutirali se i tukli međusobno ko sa Nemcima četres' prve. Odsvirali su momci sjajno, a najbolji aspekt celog njihovog nastupa je bio što su svi videli da se klinci stvarno mnogo dobro zezaju i da zaista uživaju u svom nastupu. Odsvirali su neke nove pesmice koje nisam imao prilike da čujem, sjajno završili svoj nastup i ponosno sišli sa bine. Iako su meni lično mnogo dragi, i kao bend i kao ekipa, ovo što ću sada napisati govorim iskreno, nepristrasno o potpuno objektivno – obratite pažnju na ovaj bend, ako momci nastave putem kojim su krenuli, čekaju ih mnogo lepe stvari u budućnosti.

Slušao sam Nadimač jednom, pre 5 godina čini mi se, kada smo i svirali sa njima. Bili su okej, i ništa više od toga. E sad, kad 5 godina treniraš kao konjina, vežbaš, igraš sa jakim timova, čuvaš kostur ekipe i gajiš svoj stil igre, normalan sled stvari je da iz Srpske lige Zapad doguraš do Lige Evrope i igraš iz iksa u dvojku protiv Hamburga u gostima. Ogroman je to napredak u odnosu na početke benda, dupe – krofna , što bi rekao Meho, bubnjar čačanske Krvne grupe. Iako metal nije moj "cup of tea", sa uživanjem sam ispratio nastup Nadimača i nastavio da se mlatim sa ljudima u publici. Tehniku sviranja neću da spominjem jer je opštepoznato da ljudi jedu malu decu kako sviraju, i da možda najbolji deo njihove muzike pripada sjajnom Dačinom vokalu, ali ću reći par reči o onome što bend daje iza istumenata. Moje mišljenje je da je Nadimač jedan od najboljih domaćih bendova uživo, jer ljudi tako prebijaju one instrumente i iz njih izvlače maksimum, a pored toga odaju takvu energiju i pokreću publiku na totalno i nekontrolisano nasilje. Dačino skakanje na bini i sa bine u publiku, otimanje mikrofona od strane iste, vrištanje na sve strane, prebijanje onog jadnog bubnja, toliko energije su dali momci da mi stvarno nije žao što sam popio pesnicu po sred face. Neću da ulazim mnogo ni u repertoar, jer ko je želeo da ih sluša, mogao je, a ko nije moći će sutradan u Nišu, pa onda opet prekosutra u Beogradu, al bih samo pomenuo Staklene zidove klanice, Poslednji pogled sa visine i fenomenalnu, meni ponajbolju njihovu stvar Smrt autoriteta kao pesme koje sam iščekivao i sa uživanjem odslušao, brišući svoju ili tuđu krv sa nosa.

Casket iz Nemačke... Death metal nije baš moj fah, pa bi bilo glupo da previše filozofiram. Pre koncerta sam odslušao par njihovih stvari, čisto da znam šta da očekujem i o čemu da pišem. Generalno, verovatno zbog mog slabog death metal iskustva, i nenaviknutosti na ovu priču, Nemci su mi zvučali kao da sviraju jednu pesmu od početka do kraja nastupa. Kontam i da je mišljenje ekipe da su očekivali malo više od benda koji postoji 25 godina. Mislim,... super oni sviraju tehnički, samo mi se čini da imaju znatno hladniji odnos sa publikom (sad ide ona predrasuda kako su nemci hladni), i rekao bih da nemaju pesmu koja odskače od drugih i koja ih definiše. Šteta obzirom da imaju desetak albuma, ako sam ja dobro skontao... Svaka čast Casketu na cimanju da sviraju po Srbiji, ne dolazi svaki dan bend iz Nemačke u Kragujevac, ali to veče nisu ostavili jači utisak.

Na kraju svega, moram da pohvalim kragujevčane koji su bili prisutni koji su napravili sjajnu atmosferu, bravo i za nas iz Čačka koji smo u velikom broju bili prisutni, takođe svaka čast bendovima koji su nastupili to veče. Jedino mi nije jasno zašto nijedan bend iz Kragujevca nije nastupio pred svojom publikom.

Cirkanje se nastavilo, oko 3 ujutro smo bili kući, a ja sam sutra odradio najtežu prvu smenu mog života. Kad sve saberem i oduzmem, svirka je bila super, bendovi su bili super, al poenta priče je da su svirke van vašeg grada uvek nenadmašno iskustvo, sjajno zezanje i prilika da se upoznaju novi ljudi i ostvare prijateljstva, ili da se smaraju tri 14ogodišnjakinje na klupi pored, od strane pijane bande. Tako da svima predlažem sledeće - kad god bend iz vašeg grada svira u nekom drugom gradu, idite ljudi, pratite vaše bendove, podržavajte ih. Nisu to neke velike pare i trošak. Radite to što volite i u isto vreme posećujte druge gradove i scene, upoznajte zanimljive ljude i upoznajte ovu našu zemlju jadnu i napaćenu, jer je ovo najbolji način i povod da to uradite. Jer ako ne idete po svirkama danas, sutra kad budete penzioner sa artritison u levom stopalu i penzijom od 13 hiljada, biće vam žao što niste iskoristili priliku dok ste je imali.

Vladimir Rašić

God Bless This Mess records povezao Prekmursku i Čakovečku scenu

$
0
0
13.02.2016. - PROSTOR ČAKOVEC: MIKK & GOD BLESS THIS MESS RECORDS PREDSTAVLJAJU: HEXENBRUTAL TRIO, JINHO JINZA, ŠKM BANDA (MURSKA SOBOTA/SLOVENIJA)

Konačno se nakon dugo vremena opet održao neki koncert u Prostoru Čakovec. Pored svih ostalih bogatih zbivanja, koncerti su malo stavljeni u drugi plan, pa je ovaj sasvim dobro uletio ove subote.

God Bless This Mess Records je label iz Prekmurja, susjedne nam Slovenije i ovom prilikom su nam se došli predstaviti, te sa sobom donijeli brdo distribucije, te tri benda koji su svojim nastupima došli malo pobliže približiti ove naše dvije susjedne scene. Label postoji nekih desetak godina, osim izdavanjem, bave se i organizacijom koncerata (klub Mikk u Murskoj Soboti), te bukiranjem bendova. Do sada je izašlo kojih petnaestak izdanja, koja stilski variraju od hardcorea (odličan novi album benda Odpisani), preko hiphopa (Stekli Psi) noise rocka (Hexenbrutal..), stonera (Eyecontact), dakle kao što se može vidjeti, stvarno se bave širokim rasponom underground glazbe.

Ja osobno nisam fan ovakve vrste glazbe kakvu sviraju bendovi koji su nas posjetili, ali moje prijateljice i prijatelji su se potrudili organizirati ovo, bendovi su se potrudili doći, pa sam ja morao naprosto podržati ovaj koncert. Mislim da bi se u undergroundu morali malo više podržavati bez obzira dal smo fanovi ili ne benda koji trenutno svira na bini. Ako podržimo jedni druge i budemo čvrsti, moći ćemo više toga napraviti zajedno. Kada sam ušao u Prostor iznenadio sam se brojem ljudi koji su posjetili ovaj koncert. Ne mogu reći da je broj bio velik, ali Prostor je izgledao solidno popunjen da ne izgleda otužno.


Na bini su već svirali HEXENBRUTAL TRIO kao prvi bend večeri. Ustvari je riječ o noise duo bendu, obogaćenim violinistom, što daje neku dodatnu dimenziju. Sviraju neki instrumentalni teški noise, s pomalo ukletim melodijama na violini i mogu reći da ovako nešto još nisam čuo, ali radi se o eksperimentalnoj glazbi koja definitivno nije za svačije uši. Publika ih je jako dobro primila, pa se tražio i bis.

Nakon kratke pauze binu zauzimaju JINHO JINZA. Meni su bili definitivno po mom ukusu najbolji bend večeri. Riječ je o triu koji svira neki živčani garažni rock s noise i punk i blues utjecajima. Što je najbolje, ovo je jedini bend večeri koji svira na neki način konvencionalnu glazbu, a ne eksperimentalnu. Prvih nekoliko pjesama su mi bili super, ali nakon nekog vremena postalo mi je malo dosadno. Svejedno, publika se odlično zabavila, te su JINHO JINZA odsvirali jednu pjesmu na bis, pošto publici nije bilo dosta nakon što su se zahvalili na kraju svog seta.

Na kraju, još jedan instrumentalni bend, ŠKM BANDA. To je bend koji ima čak četiri izdanja za God Bless This Mess i sviraju kombinaciju post rocka, jazza, ethna…uglavnom mišung sveg i svačeg. Vodili su publiku kroz instrumentalne pejsaže i publika je s odobravanjem znala cijeniti ono što čuje. Bend je nešto drugačije, kako sam već rekao, meni nije baš legao, ali pošto je meni hardcore tupa tupa svetinja, nisam baš kompetentan da nešto mudrujem. Uostalom, ukusi su različiti, a o istima se ionako ne raspravlja.

Zaključak ove večeri je da su se naše dvije susjedne scene dodatno zbližile i nadam se da će suradnja biti još bolja nego što je bila do sada. 

txt: Davor Krajcer-Vitez
foto: Prostor Cezam Čakovec

Sinoć su u Blekstejdžu nastupili Limbo, NadimaČ i Casket

$
0
0
S obzirom da još nije počela sezona izlaženja na kej, Blekstejdž je iz svirke u svirku sasvim dobro posećen već neko vreme, što me veoma raduje i nadam se da će ostaviti neku naviku ljudima da se ovaj trend nastavi i kako lepo vreme bude dolazilo.

Prvi su nastupili domaćini Limbo. Mogu samo da nastavim hvalospev od pre nekoliko dana i dodam da sa energijom lajva pred publikom zvuče još bolje. Svirali su pesme sa još uvek aktuelnog albuma i malo novih, tek da najave u kom smeru idu. Oduševljeni smo svi redom, zaista. Nije samo moj trip da su jedan od najboljih niških bendova, pa i šire. To su mi  potvrdili i gosti koji priznaju da nisu fanovi hevi metal muzike, ali neosporan je kvalitet koji izlažu. Limbo je bend koji slušate, njihova ritam-sekcija je fenomenalna, Daki-Dača-Kolega daje jedan gruvi patos celokupnom utisku, a Vlajza je izneo sve sjajno kao pravi frontmen. Zvuk je bio odličan i svirka od početka do kraja.

Zatim je došao red na goste, NadimaČ iz Beograda, po prvi put su kod nas. Thrash/Crossover metal bend koji svojom DIY filozofijom funkcioniše na sceni već duže vreme i ima impresivnu listu izdanja. I istrajava na taj način sve vreme. Sa te strane imaju sve pohvale s moje strane. Nepretenciozan bend koji se ne tripuje da bude najbolji i najoriginalniji već da se dobro zeza dok je na bini i van nje. To naravno ne znači da ne umeju da progovore o ozbiljnim temama u našem društvu. Što se tiče njihovog nastupa dalje, ovde stajem sa utiscima jer metal/crossover koji sviraju slabo pratim. Mada na istoj opremi, u istom prostoru kao prethodni bend, zvuk je bio loš tako da sve što je izašlo s druge strane bine je bio jedan brum i nojz, što je dodatno otežalo praćenje ovog benda.
 
Koncert su zatvorii Casket, death metal bend iz Rojtlingena, na turneji povodom dvadesetpetogodišnje karijere i to u istoj postavi. Oni su imali ekspresiju ali kako su stilski meni daleki a veoma bliski NadimaČu, opet stajem i pozivam one koji su bili sinoć na koncertu da dole u komentarima napišu svoje utiske.

I anderground muzika ima svoj andergraund, najgori od svih ljudi su oni koji misle da je ono što se njima ne sviđa loše. Zato ne želim da moje nepoznavanje ovakvih pravaca shvatite kao kritiku. Kao kolega, neizmerno poštujem vašu istrajnost i rad, odlično znam koliko je teško. Ja sam možda samo malo više pop i to je to. Samo gruvajte i meljite kako i inače znate.

txt: Olja Wagner
foto: HC arhiv

Redenik, Casket i Nadimač: Šutkom protiv Dana zaljubljenih

$
0
0
Sinoć (14.2.) su se oni koji od stiskavca više vole šutku okupili u KST-u da podrže tri sjajna benda.

Usled nesporazuma, nažalost, slučajno smo propustili nastup benda Redenik. Kada smo ušli u klub raspitali smo se i čuli da je nastup bio vrlo kratak.

Nemački death metal bend Casket trenutno je na turneji povodom obeležavanja 25 godina na muzičkoj sceni. Beograd je bio njihova treća stanica u Srbiji. Od vokala benda dobili smo i izvinjenje jer mu glas nije u redu (što verujem da apsolutno niko nije primetio), navodeći da je to verovatno od previše piva i potvrdivši teoriju da je pivo prva srpska reč koju inostrani muzičari nauče. Ekipa je totalno opuštena, komunikacija sa publikom nije izostala. Mislim da je ovde pobijena ona predrasuda o Nemcima, prema kojoj su hladni i nekomunikativni. Sve simpatije zasluženo je pokupila Susi, basistkinja benda. Prezentovali su sirov death metal sa povremenim melodičnim momentima koji su smirivali divljanje distorzije. Za ovaj bend kažu da svira najiskreniji death metal i smatram da je to apsolutno tačno. Već četvrtinu veka šire zvuk čistog death metala, bez potrebe za dodavanjem bilo kakvih kič i kliše elemenata.
 
Nakon što su Nemci ispraćeni ovacijama publike, na isti način dočekani su momci iz Nadimača. Ovo je bila prva prilika da ih čujem uživo, a momenat u kojem su ljudi u publici napravili šutku još dok je bend nameštao instrumente govorio mi je da će biti pakleno dobro. Mislim da sviranje ovog benda ne bi trebalo previše komentarisati jer ne bi ljudi bili tu gde jesu da su loši, a takođe ne bi ni publika reagovala onako kako jeste. Ta reakcija bile su konstantne šutke i gromoglasno pevanje svake pesme. Ljudi su zajedno sa Dačom kao jedan uzvikivali čak i nazive pesama. Nakon što sam prisustvovala ovom događaju, daću sebi za pravo da tvrdim da je Nadimač jedan od najboljih domaćih bendova za gledanje uživo. Bend je eksplozija energije, krenuvši od samih instrumentala, preko Dačinih vokala i konstantnog skakanja i crowd surfovanja. Kada publika oseti ovakvu energiju, onda nastane opšti haos. To je potvrđeno i sinoć.

Oba benda su izvela energične setove, te se činilo da su svirali vrlo kratko. Iako izmorena od šutki i skakanja, publika je bila željna još svirke. To je pokazatelj koliko je celo ovo veče bilo uspešno.
 
Kompletnu galeriju pogledajte na našoj fejsbuk stranici.

txt: Jelena Ostojić
foto: Jovan Mihajlović

Nikki Louder - Trout: Bučno praćakanje u brzaku

$
0
0
Kao i pomen njihovog "kuma" - vozača Formule 1 za kog čak i ja znam, njihovo prisustvo na alternativnoj sceni je neizbežno. Slovenci Nikki Louder svojom krajnje eksperi-mentalnom noise rockom papazjanijom uspevaju da budu uvek korak ispred. Neartikulisani, oni se voze na nasleđu 80ih i 90ih godina, i to vešto kriju iza soničnih gitara i manijačkih intermezzoa. Imao sam priliku da ih čujem u Subotici, davne 2010. godine, i od tada sam u čudu kako li uspevaju da zvuče tako haotično, bez trunke fizički nametnutog haosa... 

Album "Trout" je još jedan kamen u pravcu razuma, distorziran i istrzanom dinamikom koja para uši, kao i tihim pasažima i introm, koji su uvertira za još težu percepciju stvarnosti. Zbog toga ga i vredi poslušati, jer je neobičnog koncepta, prilično nerazumljive lirike, prostačkog dranja i muzike koja svojom disonantnošću pleni i hrani čula, atmosfere koja lagano propada i zatim usisava vašu pažnju kao crna rupa. Obrazlagati pesme pojedinačno bi bilo suvišno, jer svaka ima svoj put, nijansu ludila. Društveni angažman se podrazumeva, šalio sam se za prostačko pevanje - oni pevaju sa sigurnošću da ćemo ih čuti. Viču o nedostatku hrabrosti, sjebanom životnom putu, i mnogim stvarima koje se tiču ama baš svakoga, jedino što to neće svako priznati niti razumeti to iz njihove muzike. Normalno, to podrazumeva da pročitate lirički deo pesama. Mnogi simboli će tu ostati nedorečeni i neshvaćeni, jer zalaze na teren nonsensa, ali! - sve te figure govore o čovečijoj krhkosti, emocionalnim slomovima, okruženjem koje je, na kraju krajeva, neinspirativno. Svi se ponašaju indiferentno, kao ribe, koje (navodno) nemaju emocije, niti imaju nameru da je pokažu, čisto radi paralele sa nazivom albuma. Ima tu malo i noisy salse, ali samo naznake, da se ne umrtvimo skroz. A tek kada uzmemo u obzir činjenicu da nas "troše" korporacije, banke, mediji, najbliži - vreme je da zaplivamo ka slobodi, u nekom brzaku, kao pastrmke, dok nas ne uhvate opet u mrežu zabluda. Sretno putovanje nizvodno, uz zvuke Nikki Louder-a, podrazumeva se.

Ivan Fece Firči: Devedesete su došle po naplatu

$
0
0
Tokom koncertnog i klupskog zastoja koji nas često posećuje tokom završetka zimske sezone svirki i koncerata, poželeo sam negde da odem, gde nema sezona, već program traje stalno. Setih se Firčijevog studija u Kineskoj četvrti, što je na relativno kratkoj razdaljini od mog stana, pa sam odmah odlučio da odem i vidim kakav se program sprema. Pošto je bilo podne, u studiju sam zatekao samo Firčija, koji je vršio poslednje pripreme za večernju svirku. Posao je priveo kraju, a ja sam ga usput pitao ono što me je zanimalo, i dobio vrlo široke i kvalitetne odgovore. 

Foto: Slobodan Antić
HC: Već kao klinac, počeo si sa violinom. Na koji način se cela priča okrenula i kako si završio kao bubnjar jednog poznatijeg jugoslovenskog rok benda?
F: To je bar jednostavno, čuo sam Hendriksa jedan dan i to me je potpuno zavelo i od tog dana sam intenzivno počeo da slušam rokenrol, tranzicija je bila očigledna. Kako sam stigao do EKV-a? Upoznao sam Milana još davne 1978. u Novom Sadu dok je bio u bendu Limunovo Drvo, tu smo se sprijateljili i posle nekoliko godina druženja potpuno je prirodno da će ljudi koji se druže nešto zajedno uraditi.

HC: Reci mi, posmatrajući publiku osamdesetih, i ovu danas, šta se promenilo? Mnogi današnji roditelji su slušali tebe i bendove koji su uz tebe svirali, da li njihova deca nastavljaju tradiciju, ili su se okrenula modernim muzičkim sadržajima?
F: To stvarno misliš da je pitanje na koje treba dati odgovor (smeh)? Moj opšti pogled je nažalost ovih dana vrlo crn. Mnogi veličaju te osamdesete, stavljajući ih u neke sfere fantazije, ja imam drugačije mišljenje. Mišljenja sam, da je to valjalo, ostavilo bi i nekog traga na sve ovo. Upravo to su roditelji koji su izrodili debile današnjice. Pobeda je očigledna, iako je to uvek samo bitka, nikad nije rat. Tako da kod mene nećeš naći nikakvu nostalgičnu priču po tom pitanju. Osamdesete su samo par godinica u celoj dekadi koja je zasvetlucala malo u tunelu Jugoslavije.

HC: Kada smo već kod dece i stanja danas, kako gledaš na sve te stvari? Na omladinu, muziku danas, trendove? Da li neko sa muzičkim mentalitetom osamdesetih može danas da preživi?
F:Život, muzika, umetnost, svi oblici izraza ljudskog postojanja su sinusoide, nekad si gore, nekad si između, nekad si gore, i tako dalje. Jednostavno prihvatam to kao da smo sada dole. To znači da vladaju kojekakvi „pločopuštači“ koji misle da je stiskanje dugmeta na kome piše „play“ umetnost, koji su jednostavno roboti koji misle da nešto rade, zato što nažalost nisu dovoljno udahnuli života da bi shvatili šta sve postoji. U neko vreme logičnijih odnosa, onaj koji je puštao ploče nije bio neko ko je mogao bilo šta drugo da radi. Ali hajde, svestan sam ja da se to odmah okrene protiv tebe i da odmah dobiješ silne napade šta ti ovo, šta ti ono, da je tako, ne bi toliko ljudi volelo to... Ne mislim da je išta dobro ovih dana, u eri smo raznoraznih adolescentsko-tinejdžerskih idiotizama koji su očigledni, ne mora to da bude ni pitanje ni odgovor, dovoljno je čovek da uključi TV pa da vidi gde smo. Ne treba niko da se čudi što je masovni egzodus mladih u svet. Inače je globalizacija takva, ne odlaze samo srpska deca u svet, odlaze i turska i mađarska i nemačka. Po meni je to dobro. To večno ognjište nikom ništa nije donelo. Treba videti kuću u kojoj živimo. Treba videti i spavaću sobu, i dnevnu sobu i otići do komšije, upoznati svet u kojem postojimo. Držanje svog plota me nikad nije zanimalo.

HC: Ono što mene lično najviše zanima je kako gledaš na sve ove cover i tezga bendove koji neizostavno sviraju i dobro poznati „Krug“? Oni su čuli samo za tri slova koja imenuju bend, i ništa dalje od toga. Da li je to eksploatisanje, ili te to uopšte ne dotiče previše?
F: Ne eksploatiše se, kad jednom napraviš nešto, to postane javna stvar, ne možeš zabranjivati ljudima da rade, to je samo Balašević uradio (smeh). U svakom slučaju, dobro je da se izvodi, pa makar ko da izvodi. Muzika je takva, ona je namenjena svima,  ja nemam s tim nikakav problem, to mogu da posmatram samo u pozitivnom smislu. Doduše, ima druga stvar koja je meni zasmetala kad sam video da je pre par godina ovaj hromozomski nedostatak Kitić napravio pesmu koja se zove "Oči boje meda". Nemam energije za komentar. Treba se boriti na nekom potpuno drugom nivou, ovo su sve ispljuvci sitnih gluposti. Kada je uređeniji sistem, stvari su na mnogo višem nivou. Poznata je stvar da poslednjih nekoliko dekada ni jedan narod na ovim teritorijama ne mari ni za jedan oblik kulture. Ovo je sada pay-back time devedesetih. Pogledaj šta se dešava s muzejima, sa izrazima kulture koji su opšte shvaćeno drugačiji nego oni koji se dešavaju i sve će ti biti jasno. Sve je ovo direktan proizvod nacionalističkih, debilnih rastavljačkih ideja. Za shvatiti je potrebno nekoliko dekada, a mnogo duže se plaća ceh.

HC: Baviš se proizvodnjom bubnjeva, pa mi reci kako si došao do patenta za lakše i preciznije štimanje doboša? Da li se ideja izrodila kao neophodnost ili potencijalni biznis?
F: Bilo je to ranih osamdesetih godina, tad sam uvek čačkao nešto sa mehanikom, jednostavno potreba za boljim instrumentom je dovela do toga da smislim neku inovativnu caku. Kao i sve ostalo, priroda je pretvorila to u biznis koji i dan danas imam. Malo je tehnički komplikovanije, a to je princip štimovanja perkusionih instrumenata i potreba je dovela do toga. To je bila neophodnost koja se razvila u potencijalni biznis. O temi štimovanja perkusija bih mogao da napišem disertaciju do koje mere je dubok taj problem štimovanja, koliko je star i koliko neshvaćen. Odgovor je uvek u praktičnosti i ažurnosti rešavanja problema, i onda se lakše i brže koncentrišeš na ono što je srž. Štimovanje je jedan ozbiljno komplikovan proces, arbitrarno se desi ili ne desi sasvim slučajno. Pod punom krivičnom i materijalnom odgovornosti tvrdim da je bubanj nemoguće naštimati svesno! Moraš juriti za nečim i ako te posreći, posrećilo te je. E, sad, jedini bubanj koji se zaista štima lakše je moj, to naravno zvuči kao „puvanje“, zato što je princip takav koji ja često poredim sa idiot kamerom – hteo, ne hteo, slika je oštra, a teže ti je da namestiš mutnu.

HC: Pored toga, poseduješ prostor za druženje pod nazivom Firchie Think Tank Studio. Prvo, odakle takav naziv? Ako sam dovoljno upoznat, prostor radi na principu donacija, znači da je samoodrživ. Bez obzira da li doveo lokalni bend, ili ex-YU rok zvezdu, prostor je uvek prepun, a utisci maksimalno pozitivni. Kakva je saradnja sa muzičarima, ko ti je sve gostovao i koga planiraš da dovedeš?
F: Vrlo je nameran naziv, okružen sam uvek prijateljima sa kojima imam isto mišljenje i često se sastajemo upravo zbog potrebe za zajedničkim razgovorima koji proizilaze iz tog istovetnog razmišljanja. Stari termin, u bukvalnom prevodu znači rezervoar za razmišljanje u kojem se istomišljenici okupljaju. Iako je originalno politička konotacija, kod nas nije. Gostovali su ljudi od Dade Topića, preko inostranih gostiju, jer mi nemamo ograničenja. Planovi su veliki, otvaramo i veliku salu za preko hiljadu ljudi, zaista planiramo jednu bogatu kulturnu aktivnost, ali ne samo koncertnu, nego izistinski multimedijalnu. Od bioskopa, pozorišta, performansa, klasične muzike, big bendova, džeza, rokenrola. Jedino mogu da ti kažem da nikad silikoni neće doći do naše bine.

HC: Za kraj, odgovori na pitanje koje ti nisam postavio, a možda si želeo da ga postavim, a takođe, ukoliko želiš, ostavi kakvu poruku čitaocima?
F: Kao i sve, i ja pripadam sinusoidi. Ne planiram preterano svoj život i budućnost. Dođite u Think Tank da se družimo, ovde ima mnogo dobrih stvari i jeftinog hladnog piva, šta ćeš bolje! Novi prostor je fenomenalan, napravićemo sedmodnevni program. Od internet kafea, do klope, projekcija, predavanja, radionica, koncerata, svega što možeš da zamisliš, a što bi bilo zanimljivo za kulturni život ovakve jedne naseobine. 

Firčijev Think Tank lokal nalazi se u Novom Sadu, u tzv. Kineskoj četvrti, za sve informacije o dolazećim događajima posetite zvaničnu FB stranicu.

Sa Firčijem razgovarao Tihomir Škara

50 nijansi growla i decibeli do bola: Casket, NadimaČ, Etil

$
0
0
Clash Club (Subotica), 15.2.2016.

Posle 300 godina sam se nakanio da odem na svirku (očinske obaveze), i to na "mješani" metal, jašta! U memljivoj, ali prijatno mračnoj atmosferi Clash Club-a u Subotici, na državni praznik, zgodila su se tri benda, jedan strani headliner na turneji po Srbiji, domaći headliner i lokalni bend, koji dostojno prati silinu prva dva. Upravo to se i desilo, poklopilo! Odmah da kažem, publike je bilo malo (što me i ne čudi, kakvi smo nenormalni), bez obzira na to, svirka je tekla kako treba.

Da krenemo po redu, valja se: prva je na scenu stupila domaća crossover/thrash bomba NadimaČ, sa velikim 'Č'. Čitao sam po raznim portalima da su im nastupi energični, spektakularni. I više od toga. Najdraže mi je kad vidim članove benda, koji ovako, normalno izgledaju jel', ne kriju se u garderobi kao hobiti i slično, a kad stane na binu, nastane haos... Blago rečeno haos. Hardkor pank uticaji hirurški ispresecani masnim thrash-om, mnogobrojnim brejkovima (svojstvenim crossover žanrovima) i lirikom koja kritički jebe sve moguće entitete, naterali su me da razrogačim oči, ukopao sam se u mestu i nisam mogao da mrdnem. Bend kao celina tehnički zvuči zaista odlično, a ja jedino što sam zapazio kao čudno(g mi čuda) jeste Danilov vokal, koji se rasprostire od budistički nastrojenog growl-ovanja do vriska koji lomi staklene globuse, da je slučajno bio tamo neki - to sve u 3,4 minuta koliko pojedinačno traje pesma. Publika je znala većinu njihovih pesama, što je pohvalno.
 
Nemački death metal trio Casket su svoj put utirali još devedesetih godina, pa su odlučili da posete i naše krajeve, da proslave 25 godina postojanja! Svaka čast! Stameni pevač duge kose, basistkinja i žilavi bubnjar su prašili svoje mahom poznate numere (koliko mi je znano). Vizuelno, ličilo mi je kao da će da zasvira Sunn O))), valjda zbog pevača. Iako navode svoj žanr kao death metal, postoji par stvari koje ukazuju na crossover, zbog čestih promena ritma, što ih povezuje sa mnogo mlađim NadimaČem. Uostalom, zato su baš ta dva benda headlineri na turneji. Razlika je u lirici, koja se bavi većinom mračnim temama, smrću, bez pesimističkog stanovišta. Ruku na srce, pola nisam ni razumeo, zbog growlovanja, bas se u momentima gubio, ali je ženski deo publike bio vidno oduševljen što imaju predstavnicu na bini - možda nebitno, ali je lepo. Pored svega, svidelo mi se što sam čuo. Koliko sam bio napet u prethodnim trenucima, nekako me Casket rasteretio, i iskreno se nadam da im je ova turneja bila koliko-toliko uspešna. (Message to them: Keep up the good work, people! ./m/)

Ono što sam čekao još na početku večeri, da budem iskren, jesu moji prijatelji sa scene, Etil. Uz kadrovske promene, i dalje zvuče kompaktno, sa ironično-inteligentnim humorom, nadasve kafanskim temama. I žanrovski se oseti blaga promena, jeste Sprdcore (njihova tvorevina), ali sa čujnim komadinama grindcore-a. Vokalistu Marka kao šoumena, ne moram posebno da hvalim, jer čovek ima harizmu do svemira, podrazumeva se da su kolege na instrumentima podjednako potkovani pivom i tehnikalijama. Započeli su set sa hitovima poznatim domaćoj publici, ali verujem i auditorijumu koji je uspeo da čuje šta nude Subotičani. Da ih ne hvalim mnogo, uobraziće se, hehe. Večer je protekla u podjednako divljem ritmu i kasnijem druženju do kasno u noć... Deo sa kasnijim druženjem sam preskočio, na sopstvenu žalost, ali, šta se tu može.

U svakom slučaju, vredelo je i gubljenja sluha i grla, ovakva thrash/death/grind poslastica se ne bi smela ikada propustiti. Moraću da pustim kosu, zbog headbangovanja. Možda.

Desya LovorovFoto: HC arhiv

Par Sundstorm (Sabaton): Mi smo pratili naše snove, uradite i vi isto

$
0
0
Švedske hevi metal zvezde Sabaton nastupili su prošle nedelje u beogradskom Mikser House-u.  Uspeli su da stvore pravu ratnu atmosferu, a s obzirom koliko ljudi je bilo u onako malom prostoru rekao bih da se i publika, kao i borci na ratištima, borila da ne padnu s' nogu. Ispunili su svačija očekivanja i stvorili izvanrednu atmosferu koja će se prepričavati dugo posle koncerta. Iskoristivši njihov dolazak u Beograd, uspeo sam da odradim jedan kratak intervju sa njihovim virtuozom na basu – Parom Sundstormom.


HC: Hajde da počnemo sa najnovijim albumom. ”Heroes” je jednostavan naziv, koji odmah govori o čemu se radi i koja će biti tematika albuma. Šta je vama dalo inspiraciju da upravo izaberete takvu temu za novi album? Obzirom da su vaši tekstovi takvi, da pisanje pesama zahteva mnogo istraživanja, odakle ste skupljali informacije?
PS:
Okej, ”Heroes” je album koji je nastao sa idejom da pišemo o ljudima koji su, po našem mišljenju išli dalje od običnog služenja vojske, izlagajući se pritom velikim šansama za smrću da bi spasili druge živote. To je otprilike ono što smo imali u planu za ”Heroes” album.
Što se tiče inspiracije, nju smo pronalazili na različitim mestima. Dobijali smo je od fanova, sa interneta, iz različitih dokumentaraca. Tražili smo svugde gde smo mogli naći nešto što je odgovaralo našoj ideji za album. Mada ipak, mnogo samih priča i ideja dolazi direktno od naših obožavaoca.

HC: Takođe moram da primetim jednu vrlo interesantnu činjenicu, a to je da je ovaj album tehnički složeniji od  njegovih prethodnika. To je, po mom mišljenju odlično, i kad sam ga poslušao prvi put, apsolutno sam bio impresioniran. Moram da priznam da mi je drago što ste napredovali i došli do ovoga što se trenutno. Da li ste samo Joakim i ti pisali pesme kao što obično radite, ili su ovog puta u pomoć pritekli i ostali članovi benda? Koja pesma je je tvoj favorit na ovom albumu?
PS:
Ovo je prvi album koji smo snimili otkako je došlo do promene sastava benda 2012. godine, pa je prosto normalno da se neke stvari promene. I dalje smo Joakim i ja glavni za pisanje pesama, ali na ”Heroes” albumu su i Thobbe i Hannes bili uključeni u pisanje. Moram da priznam da je to prvi put u 16 godina, koliko Sabaton postoji, da je neki drugi član benda došao do ideja za pesme.
Moj lični favorit na ovom albumu su ”To Hell and Back” ali takođe i ”Hearts of Iron”.

HC: Želeo bih da se osvrnem na razne  turneje i  koncerte koje ste odradili pa i da te pitam da li imate određene gradove gde volite da  svirate? Kakav tip publike vam najviše odgovara?
PS:
Rekao bih da nama najviše prija kada u publici ima oko 1000-2000 ljudi. Dovoljno je veliko da dobijemo pravu binu, pravi užitak ali i dalje je dovoljno malo da osetimo svaku osobu u publici i dobijemo najbolju moguću atmosferu na koncertu. Kako nastupi postaju veći, tako je nama teže da ostvarujemo komunikaciju sa publikom, ali je naravno i dalje zabavno svirati.

HC: Imamo mnogo mladih ambicioznih muzičara u školama i generalno u celoj Srbiji. Možeš li im odati ”tajnu” kako da budu veliki bend poput Sabatona?
PS:
Ima mnogo stvari iza samog benda. Mnogo ljudi misli da je potrebno samo svirati odlično. Naravno, to pomaže, ali ljudi uglavnom ne traže najboljeg muzičara na svetu. Oni samo žele da ih zabave osobe koje uživaju da budu tu gde jesu, na sceni i da sviraju dobru muziku. Izuzetno je važno da članovi benda imaju dobar odnos na sceni.

HC: Koji je tvoj omiljeni period u istoriji i zašto? Pretpostavljam da ćeš reći Drugi svetski rat!
PS:
Pa kad je u pitanju pisanje pesama, onda naravno Drugi svetski rat. A kada su u pitanju moji lična interesovanja, onda bih rekao Srednji vek i Mračna doba. Veoma su interesantni!

HC: Kako provodiš slobodno vreme kada ste na turneji?
PS:
Uglavnom spavam mnogo! Obično sam veoma zauzet na samoj turneju, pa kad na kraju dana konačno odem u autobus, samo se bacim u krevet!

HC: Da li voliš da igraš ”Europa Universalis IV”?  Primetio sam da su ubacili vašu muziku tamo. Imate li u planu da možda, pravite muziku isključivo za video igrice?
PS:
Obožavam igrice! Imam instaliranu ”Europa Universalis IV” i igrao sam prethodne delove. Međutim zbog obaveza oko benda, vreme koje mogu da provedem igrajući igre je veoma ograničeno, ali sam ih oduvek voleo!

HC: I na kraju, imaš li nešto da poručiš fanovima u Srbiji i mladim kolegama muzičarima?
PS:
Srećno sa muzikom! Muzička industrija je teška, to je jedan od najtežih puteva kojim može da se krene. Isto tako je fenomenalan. Mi smo pratili naše snove, i evo nas tu gde jesmo, tako da uradite i vi to isto!

Intervju pripremio Siniša Rudić
Viewing all 9688 articles
Browse latest View live


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>