Quantcast
Channel: Helly Cherry Web Magazine
Viewing all 9688 articles
Browse latest View live

Zoon Politikon – Pu, spas za sve nas

$
0
0
Imao sam zadovoljstvo da upoznam momke iz benda. Njihova energija i optimizam su me oduvali. Kakve su im ličnosti, takvi su im i albumi – eksplozivni i sažeti. Publika je ovo najnovije izdanje sa nestrpljenjem očekivala, što je samo po sebi već uspjeh zbog posebno malog tržišta. Reakcije u prvim danima nakon objavljivanja su bile odlične, i više nego odlične. „Pu, spas za sve nas“ je EP. Bend je odlučio da ide na kartu objavljivanja kraćih izdanja jer, po njihovim riječima, albumi ne prolaze dobro. Odluka koja je diskutabilna i koja ima svoje dobre i loše strane. Kratkoročno gledano sigurno ima svojih prednosti. Dugoročno – vidjećemo. Ne kažem da ne može da uspije. Sasvim suprotno. Svjedoci smo da mnogi bendovi objavljuju vrhunske EP-eve, mada u pauzama između konvencionalnih albuma. Imaju ideju za jednu ili više odličnih pjesama ali nemaju dovoljno za cijeli album a ne žele da kvare atmosferu sa još par tzv „fillera“. Onda to što imaju oblikuju u jedan EP, i naprave mali ršum na sceni (sjetite se samo „GNR Lies“). EP je jedan vrlo razborit potez sa više benefita, ako je pametno iskorišten. Na kraju sve zavisi od samog benda, ne od dužine izdanja, količine pjesama itd.

Glavna tema „Pu, spas za sve nas“ je kritika društva. Tekstovi su izrazito minimalistički, pa je ponekad malo teže shvatiti „o čemu i o kome“. Razumijem minimalizam, ali bi im preporučio da razmisle o sitnijim korekcijama u tom dijelu njihovog stvaranja. Ipak, i pored toga, naslov kao „Izlizani Mozak“ ne ostavlja prostora za nedoumice, barem onima koji otvorenih očiju prate događaje u društvu. Sasvim je normalno da će mladi ljudi, na početku svog životnog i profesionalnog puta, biti buntovni, glasni i tražiti odgovore na ono što vide da ne štima, da zapinje i koči progres i njihove živote. Ko će ako neće oni? Dobro je za njih, a dobro je i za društvo u kome žive. Nadam se da ne moram da objašnjavam zašto ovo posljednje.

Stvar koju bih izdvojio je jasna, ali generična produkcija bez imalo emocije (koju pripisujem budžetu izdvojen za snimanje). Da je na ovo položeno više pažnje, siguran sam da bi audio užitak ovog materijala bio mnogo veći. Nije da loše zvuči. Kažem da može mnogo bolje. Prebacivanje sa clean na distorzirani ton je dosta grubo urađeno, odnos instrumenata nije uvjek najbolji i zvuk bubnja pati od nedostatka tonova iz nižeg audio spektra. Sve su to sitni detalji na koje slušaoc ne obraća pažnju dok ne uporedi istu pjesmu snimljenu na dva različita načina. Onda razlika postaje očigledna. Moglo bi ministarstvo kulture malo da mrdne dupe i pomogne ove mlade i zaslužne umjetnike koji se trude i stvaraju mini paralelnu muzičku istoriju.

Meni je žao što je ovo izdanje kratko. Koliko god dobre bile, to su svega četiri nove pjesme, i peta „Želim“ koja je već objavljena kao singl i spot. Iskreno se nadam da će sledeće izdanje biti duže za barem dvije pjesme jer bend ima što da ponudi.

Nikola Franquelli

Drugi Krug: Miljenko Jergović, Svetislav Basara (Laguna, 2015 )

$
0
0
Prozapadnim vrednostima, preispitivajući svaki kamen balkanskog područja, opisujući ovo podneblje, napadajući inteligentim opaskama stereotipe i preporučujući književno samovaspitanje, ali sa previše osvrtanja na devedesete godine dvadesetog veka, autori opisuju svoje subjektivne persone u svetu dalekom od našeg.

Ovo je svojevrsan opit, dijalog između dva autora koji preispituju vrednosti, ali se priklanjaju ratnim sećanjima i specifičnim odnosom između njih dvojice, pominjući Dostojevskog, Evolu, Internet, Evropu, Rusiju, ruine zapadne civilizacije koja se lagano urušava, pod sopstvenim korumpiranim teretom. Ipak ovo je vrsta prisećanja na ranije događaje koji su obeležili kraj 20og veka, ili stoleća, koje je bilo burno za sve narode, specifično za naše, koji su dosta propatili u ratnim godinama, koje su, dalje postale etalon vrednosti naše današnjice.

Ipak, moram se osvrnuti na 2000e, koje su donele progres, tehnologiju, koja u svakodnevici prosečnog čoveka i građanina ne znači ništa, ali istovremeno predstavlja sredstvo u kome se praćakamo svi mi, u praćenju globalnih trendova i trenutnim paralažama, kojima su zadojeni svi narodi bivše jugoslavije. U to vreme smo bili srećniji, ali sada, prikazom ove knjige pokušavam da otkrjem drugosrbijansku svest, koja je iako inteligentna, previše zakopana u prečitavanju, prekopavanju po sećanjima, ovih dvaju pisaca koji se naravno, zajedno, slažu i ne slaži, vide i ne vide, pišu i ne pišu, bez neophodne doze optimizma koja je neophodna da bi se preživelo.

Ovde nema previše pripovedanja, više različitih svakodnevnih iskustava dvojice autora koji, u saradnji, pokušavaju da pomognu u shvatanju moderne serbijanske realnosti. Naravno, to je izlizana floskula, ali događa se u današnjosti, koja nezaustavljivo kasni za prošlošću, uspeva da dohvati budućnost, sa idealima, ali bez dovoljno savremenosti, dva autora se hvataju u koštac sa modernošću, prihvatajući sistem kritičkog ispitavanja svega što postoji u svakodnevici ljudi sa balkanskog podneblja.

Ilija Đurđanović

Kako sam postala... Andrijana Vešović Zombijana

$
0
0
Listajući skoro spisak osoba koje su učestvivale u našoj rubrici "Kako sam postao..." skontali smo da su igrom slučaja do sada u njoj gostovali samo muškarci. U želji da ispravimo ovu malu "nepravdu" poželeli smo da ovoga puta o sebi i svojim uticajima govori i jedna devojka. Prva osoba koja nam je pala na pamet je i opštenarodno poznata i priznata Zombijana koja se već jednom prilikom našla na našim stranicama. Iako je uglavnom znate po njenim radovima, ovo je prilika da upotpunite sliku o njoj iz jednog drugog ugla. 
Šta je ono što je uticalo na nju i njen unutrašnji svet. Samo za vas, Zombijana iz prvog lica...


Bendovi, muzičari i albumi


No doubt - Tragic Kingdom
. Ovo je moj prvi omiljeni bend, još dok nisam imala internet i kada sam slušala bilo šta, koji je zapravo bio kvalitetan. Tagic Kingdom je ujedno i prvi album koji sam čula i baš sam se zaljubila u isti. Pošto za Gwen i dalje mislim da je najdivnija žena u javnosti, kasnije sam se zaljubila u njen solo album LAMB. To me je oblikovalo tako što sam počela da se interesujem da naučim engleski jezik što bolje, pa da ne moram da prevodim pjesme.

Panic! at the Disco -  A fever you can't sweat out. Taj album je stvarno a fever you can't sweat out. Panic! je bio moj omiljeni bend nekih 7 godina, bez konkurencije. Naučili su me da muzika ne mora da bude samo o ljubavi, ili samo u jednom žanru i uveli su me u taj slatki emo i pop punk koji i danas najviše slušam. Jako je tužno što je samo jedan čovjek ostao u bendu, te me više bend ne interesuje (ne interesuje me zbog muzike koju stvaraju, da se razumijemo).

Misfits - Famous Monsters. Oni su mi nešto kao all time favorite band. Zbog njih sam i dobila ime Zombijana, zbog njih sam otkrila i sajkobili, zbog njih sam i nacrtala puno radova, tako da tu nema puno toga da se kaže. Inače Famous Monsters je najbolji album, volim Danzinga, ali Graves priča bolje priče.

Brand New - Daisy. Brate, imaju lisicu na kaveru. Taj bend je nešto najdivnije što se desilo emo muzici, kao i taj album. Jednako ih volim kao prvog dana, a od njih sam naučila da u svakom trenutku znam da ću da umrem jednom. Dobro to svi znaju, ali nemaju svi konstantnu svijest o tome. Ja imam jer sam emo (true for life). Nekako šta god da urade biću tu da ispratim (kao i za svaki bend osim Panica jer su me za srce ujeli).

Twenty One Pilots - Vessel. Prošla godina mi je bila jedna od gorih do sada, ali je jedna od boljih što se tiče muzike, jer sam konačno odlučila da preslušam ovaj bend. Ovo mi je do daljnjeg omiljeni bend na svijetu. Tylera želim samo da zagrlim i da mu se zahvalim za svaku riječ koju je napisao i za način na koji ih izvodi. Ono što njih dvojica prave je toliko uticalo na mene da mi je u potpunosti promijenilo doživljaj svega, a i način razmišljanja. Ima puno bendova koji pričaju i o depresiji i svakakvim sranjima, ali ni jedan do sada, a čula sam ih baš puno, nije kao ovaj bend. Toliko iskrenosti pri izvođenju pjesme gdje čovjek odmahuje glavom da se ne bi zaplakao, još nisam vidjela i jedva čekam da ih nekad vidim uživo, jer ono što oni rade na koncertima takođe je neopisiv doživljaj, vjerujem.

Have Heart - The things we carry. E u ovom, pokojnom, bendu imamo još jednu osobu koju bih samo zagrlila i zahvalila se za sve što je uradio u okviru ovog benda. Ne moram baš da dužim priču o njima, jer mi njihove pjesme toliko znače da nešto od toga imam na koži zauvjek (Watch me rise je ta pjesma). Patrick kida i dalje u ostalim bendovima, ali ono što je uradio u Have Heartu je neuporedivo sa svim ostalim. Samo da vidim tog penala koji će da kaže kako nisu HC enough pa da ga raspalim nogom po čelu.

Rose's Pawn Shop- The Arsonist. Sreća moja što nemam više 15 godina i ne vežem muziku za ljude, jer bi me ovaj bend baš povređivao i baš bih ga mrzjela. Kantri i bluegrass slušam kad se umorim od svega i kad baš ne želim da razmišljam, nego hoću nešto što ima banjo i odmara mozak. To mi je muzika za budućnost kad budem živjela u kolibi u šumi sa lisicom.

Muziku najviše volim i baš sam se raspisala, te ovim drugim stvarima neću posvetiti toliko pažnje, jer sam pis of šit.

Reditelji i filmovi


Previše sam toga pogledala... Imdb kaže 1545 filmova da je pogledano. Dosta filmova gledam da bih im dala 1 na imdb, a i zato što brat ima loš ukus.

Vince Gilligan je čovjek kojem želim da zauvjek stvara i da ja to sve zauvjek gledam. Najveći sam fan i mislim da niko nije napravio tako dobre priče na koje ja moram glasno da reagujem dok gledam. Volim ga.

Volim Sweeney Todda. Sjećam se kako je jedna poznanica rekla - to nije film, to je mjuzikl, obrazovana mlada dama. Volim taj film jer ima estetiku koja meni odgovara, ima Tim Burtona, ima dobru priču, ima Alana Rickmana, ima dobre pjesme, volim i ćao. Isto kad smo na času engleskog u srednjoj, kad je film tek izašao, igrali asocijacije iz nekog razloga i svi su pokušavali cijeli čas da pogode taj film koji sam ja zadala i niko nije pogodio jer su nenormalni i svi su bili u fazonu - pa naravno, Andrijana zada film koji ne postoji......Mrš. Naravno- kad sam bila mala da je Tim Burton prdnuo meni bi svjetlucale oči, sad se to malo promijenilo jer mi smeta što reciklira stvari.

Omiljeni film mi je  Frankenštajn  sa Borisom Karlofom (koji je inače jedini Frankeštajnov monstrum i samo on to može da bude). Ne moram puno da objašnjavam zašto.

Volim Lajanje na zvezde jer ga znam na pamet, i jer nije sranje (meni) kao svi ostali domaći filmovi. Takođe mislim da je njegov žanr neka fantastika, nije realan - nemaju gotičarku i metalca u ekipi. Idealna neka srednja škola.

Stripovi


Osim Politikinog zabavnika postojao je Mikijev zabavnik. To se fino meni kupovalo, pa ja to sve pročitam za pola sata i budem tužna jer sam pročitala, a to izlazi samo jednom nedeljno,  pa onda svaki dan ponovo pričitam. Mislim da ništa od stripova nisam voljela kao to, tako da ove ostale stripove kao što su Betmen, Zagor, The Walking Dead i slično neću ni pominjati, jer Mikijev zabavnik zauvjek u srcu.

Takođe su na mene ostavili utisak stipovi iz časopisa Bravo, đe slikaju nekakve momke i đevojke i tako od tih slika prave stripove, ja i dan danas razmišljam koja bi to osoba mogla da smisli, a kad smo kod Brava - team Huper.

Pisci i knjige


Kad sam bila mlađa više sam čitala. Omiljena knjiga ikada mi je - Frankenštajn. Koliko sam kreativna pucaću. Ali jeste - čitala sam je još kao manja jer smo je imali u kolekciji knjiga za djecu (?!) koje su se dobijale uz neke dnevne novine. Volim Stivena Kinga, trenutno ponovo čitam Pet Cemetary. Volim priče koje je pisao Edgar Alan PoeLovecrafta, ovo sigurno niste očekivali. Eto, ne zovem se Zombijana na kraju samo zbog Misfitsa.

Događaji


U Podgorici se nikad ništa ne dešava, pa sam na događaje koji me interesuju imala priliku da idem tek kada sam se preselila, međutim ima jedan događaj tamo. Bila je to svirka od Pankreasa, domaći lokalni bend. Nit manje publike, nit goreg okruženja, nit goreg ozvučenja, ali Irena i ja smo se baš dobro provele tada i to mi je baš ostalo u nekom pozitivnom sjećanju, pogotovo pjesma koja je zapravo bila obrada od Trule Koalicije.

Straight Edge Day u Novom Sadu - prva prava prokleta svirka na koju sam bila, mislim makar ja smatram da tako svirke treba da izgledaju. Tamo sam bila prije tri godine i prošla sam pored dosta ljudi sa kojima se sad družim.

Madball u Novom Sadu - nešto što sam slušala u srednjoj imala sam priliku da vidim uživo i to je uvjek divno iskustvo.

Vitamin X u Novom Sadu je najbolja svirka na koju sam ikad bila, a Comeback Kid u Beogradu je prva svirka na koju sam išla sama. Imala sam fobiju od toga da odem na svirku sama, al sad znam da neće biti poslednja. Pouka - sve svirke su u Novom Sadu.

Web dan konferencija u  Boru je prva konferencija na koju sam išla i na kojoj sam pričala pred 100+ ljudi, bilo je stresno, ali rekla sam da je Milo u poslednjim redovima i onda mi je bilo lakše. Milo nije bio u poslednjim redovima, bio je samo u srcu.

Bilo je još događaja, svirki, bendova, knjiga, filmova, al već sa i previše napisala, koga je briga, aj zdravo.
____

Sunburned Leg of a Woman #1

$
0
0

Kada smo nedavno pisali o Čakovečkoj sceni, pomenuli smo da je ovaj grad u jednom trenutku bio najplodniji u Hrvatskoj kada je o fanzinima reč. Konkretna glasila nismo pominjali, i upravo zato ćemo vam ovomi prilikom skrenuti pažnju na jedan trenutno aktivan fanzin iz ovog grada. 

Iako je Sunburned Leg of a Woman nov na sceni, iza njega stoji Neda, devojka koja je nekada radila Special People Club art fanzin. Već tada se možda moglo skontati da se SPP priča završila, i da devojkama predstoje neke nove aktivnosti i avanture po bespućima andergraunda. Kako to obično biva, životne okolnosti su ih razdvojile, ali je Neda, jedna od urednica poželela da nastavi tamo gde je SPP stao. Tako da je SLoaW logičan nastavak te priče. 

SLoaW svakako nije fanzin za svakog. Iako se u nekom širem smislu može nazvati art-fanzinom, on je i nešto više od toga (personal/emo zine). Na neki način predstavlja svojevrstan dnevnik, misli, osećanja, situacija u kojima se autorka našla. "Iako crteži djeluju jednostavno, za mene imaju veliku težinu jer pričaju moju priču" - navodi autorka u uvodu. I to sve ispričano je kroz minimalističke crteže, ponekad apstraktne. Gotovo svakom je dodata po jedna reč ili sintagma koja predstavlja neotuđiv deo čitave priče. Svaki od ovih radova predstavlja jednu epizodu, crticu iz života,.. recimo nešto što je haiku za poeziju. 

Na kraju bih vas svakako opet pozvao da kliknete na SPP link koji sam naveo gore koji će vam malo bolje približiti Nedinu priču. Nakon toga, ako vam je to okej, pišite autorki na pensipiivs@gmail.com i bacite koji komentar.

Nenad

Hoću? Neću!: Prilog istoriji srpske hardcore punk scene

$
0
0
Poslednji dokumentarac koji govori o vrlo uticajnoj vašingtonskoj hardcore/punk sceni jeste „Salad Days: A Decade of Punk in Washington, DC (1980-90)“, objavljen 2014. godine. U 90 minuta spakovana su svedočanstva lokalnih scenskih heroja, poput neprevaziđenih Ian Mackay-a i Henry Rollinsa, ali mogu se videti i ostali vinovnici scene. Ovaj dokumentarac je samo jedan u nizu svedočanstava o pojavi, razvoju i uticaju koji je pank scena u Washington DC-u imala ne samo na američkom tlu, već i na globalnom nivou.

O kraljevačkoj sceni nema gotovo ništa snimljeno, a još manje i zapisano. Međutim, uticaj koji su imali bendovi, fanzini i pojedinci sa kraljevačke pank scene se sasvim sigurno može porediti sa onim koji su njihove starije kolege iz Vašingtona imale, samo na jednom makro nivou i na jednom manjem, okrnjenom, prostoru. Da ovo nije moje pristrasno proseravanje svedoči činjenica da i nakon dvadeset godina od izdavanja, sada već, kultnog albuma „Srpski san“, benda Hoću? Neću! on ne gubi na aktuelnosti ili popularnosti, pa nikoga nije iznenadilo da je njihov poslednji reunion koncert u Zagrebu 2014. godine bio rasprodat mesecima unapred, a da je publika horski otpevala od prve do poslednje pesme.

Tokom trajanja tog, uslovno rečeno, prvog talasa kraljevačke hardcore/punk scene, bilo je mnogo bendova i svi su oni bili važni i ostavili izvestan trag na lokalnoj i regionalnoj sceni. Pomenuo bih samo Mortuus, Totalni Promašaj, Punished, Sedativ, itd, ali svakako da se od svih izdvaja jedan koji zavređuje da se o njemu napiše nešto više.

Hoću? Neću! – Tornado sa Ibra



Bend je sa svojim radom počeo 1990. godine i njegovi članovi su bili: Pop – bubanj, Sićko – vokal, Božo (jako brzo je došao Divlji) – bas, Mikara – gitara. Ovo nije bio prvi bend u kojem su momci svirali jer su već ranije imali razne tinejdžerske projekte i školske bendove. Najvažniji su bili Bollocks, Talasi mržnje i Raped Youth. U pitanju su bili samo jedni u nizu pank bendova koji u tom periodu sviraju u Kraljevu, a za razliku od njih koji svoj repertoar zasnivaju mahom na obradama Sex Pistols-a i Ramones-a, ovi bendovi stavljaju akcenat na svojim autorskim pesmama, što je u tom trenutku bila svojevrsna revolucija. Ubrzo dolazi do svojevrsne fuzije ovih bendova i nastaje Hoću? Neću! U opticaju je bilo više imena, a jedno od predloga je bio i „Svekrvin jezik“, međutim kako je ovo ime bilo neozbiljno ipak su se odlučili za gore pomenuto. Zapravo, kao ime benda izabrana je biljka istog naziva, navodno jer su članovi bili vegeterijanci, a dodavanjem interpukcijskih znakova dobilo je sasvim novi smisao.

Prva zvanična svirka je bila 1. maja 1991. na jednoj od lokalnih Gitarijada. U Kraljevu je postojao svojevrsni fenomen zajedničkih muzičkih nastupa, koji su okupljali ponekada više od 10 lokalnih bendova i nekoliko stotina mladih ljubitelja rok muzike. Uglavnom su se organizovali u prostoru Doma Društvenih organizacija ali ponekad su bile organizovane u na glavnom gradskom trgu. Jedna od takvih je organizovana za 1. maj, a pored ostalih nastupali su i H?N! Sama svirka je prošla vrlo dobro, ali je obeležio jedan skandal. Naime, došlo je do sukoba, verbalnog, a potom i fizičkog, sa grupom lokalnih skinheda. Prema rečima glavnih aktera do sukoba je došlo kada je Sićko (pevač) uzeo zastavu „Proleteri svih zemalja – ujedinite se“ i mahao njom tik ispred ćelavih glava. Oni su to shvatili kao provokaciju i rešili su da objasne bendu šta misle o tome. Rezultat je par udaraca i prekid svirke.

Ono što razlikuje H?N! od ostalih bendova sa ovih prostora su vrlo inteligentni tekstovi, u kojima su se bavili temama kojima niko do tada nije. Iz perspektive bendova sa Zapada, teme koje su obrađivali su bile već odavno prežvakane, ali za srpsku i eks-jugoslovensku scenu su predstavljale svojevrsnu revoluciju. Po prvi put se neko ozbiljnije bavio temama kao što su seksizam (Nogom u muda), prava životinja (Pas moj prijatelj), antiratnim temama (Anti ratna pesma), antinacionalizmom (Preko zidova nacionalizama i rata). Od trenutka kada su se formirali odlučili su da će se posvetiti svojim, tzv “autorskim”, pesama, pa je prva koju su napravili bila “Vetrokaz”, a zatim su usledile “Bednik”, “Gumeni meda” i druge.

Svojim pesmama su inspirisali mnoge mlade pankere sa ovih prostora da počnu razmišljati o ozbiljnim temama, ali istovremeno su izazivali i brojne kontraverze. Verovatno jedna od najkontraverznijih pesama je bila “Beograd je jedno veliko selo”. Kako u Srbiji nije postojao nikakav oblik lokalne autonomije, poput onakve kakve imaju oblasti u Italiji ili Španiji, razvio se svojevrstan anti-beogradski sentiment, a zapravo radilo se o borbi protiv centralizacije, za veću autonomiju lokalnih sredina. Iz takvog razmišljanja nastala je ova pesma, koju su mnogi, posebno stanovnici Beograda, pogrešno interpretirali, dok o samoj pesmi Sićko kaže:

To su svi ljudi pogrešno protumačili. Nismo mi mrzeli ljude koji žive u Beogradu niti sam grad več elitistički pristup dela te scene. Za te likove su svi bili seljaci/džovani ako ne idu po poznatim klubovima i ako nekim slučajem nisu iz Beograda. Pa jebote, ja sam prvi rođeni Beograđanin i nemam pravo da se bunim. Živeo sam pritom u Beogradu i još nekih 7-8 godina tokom studiranja. Za mene je još uvek jedini problem u vezi Beograda ekstremno jaka centralizacija vlasti i novca.

Ostale pesme nisu izazivale kontroverze, ali jesu vrlo pomešana osećanja i otvarala su nove teme za razmišljanje. Posebno se treba imati u vidu kontekst zatvorene sredine, kakva je Srbija (tj SRJ) bila tokom 90ih godina prošlog veka. Mladi pankeri nisu imali mogućnost da putuju, niti su stranci tako često dolazili, posebno ne u srbijansku provinciju. Tako da su im tekstovi H?N! izgledali revolucionarno poput nekakvog manifesta. Bez obzira što su neke od njih napisane pre gotovo 25 godina, one su surovo realne i nikako nisu izgubile na aktuelnosti.

Kada je reč o koncertima H?N! nije bio preterano koncertno aktivan. Ta se činjenica objašnjava neredovnim probama, raznim obavezama članova benda ili čestim promenama njegovih članova, ali i lošom ekonomskom situacijom. Ne treba smetnuti s uma da bend deluje u vreme najgore hiperinflacije te je sasvim razumljivo da su postojale mnogo važnije stvari koje je trebalo rešiti od organizovanja koncerata.

Na početku rada redovno su nastupali na lokalnim Gitarijadama, da bi ubrzo promenili svoju filozofiju i odlučuju da se potpuno posvete DIY načinu rada. Već tada su odlučili da ne prave kompromise sa meanstream rock scenom, pa su tako na primer odbili da nastupaju kao predgrupa na koncertu Goblina, a o čemu je Sićko tada rekao: 

Oni svojim meanstream pristupom jednostavno kvare punk scenu. Tim novim generacijama daju lažnu sliku o punku i sa takvima ne treba sarađivati.

U par navrata su svirali van Kraljeva (Čačak, Kad bi Festival – Smederevska Palanka, Šabac, itd) i neretko su svirke bile propraćene incidentima. Jedan od njih se dogodio na koncertu u Šapcu na kojem su nastupali sa Speedballom. Tada je na koncertu bilo prisutno 15-20 nacista pa je jedan od njih pljunuo Sićka u lice kada je on govorio protiv nacionalizma u sklopu najave za pesmu „Preko zidova nacionalizma i rata“. Zahvaljujući prisebnosti članova benda večih sukoba nije bilo. Zanimljivo je spomenuti i nastup na Festivalu akustičarske muzike „FAMUS“ u Sivcu. Do njihovog nastupa je došlo tako što ih je preporučila ekipa iz Sombora, oni su pristali i odlučili da nastupaju. Na ovom festivalu su nastupali sa svojim autorskim materijalom i osvojili su zapaženo drugo mesto.


Ono što će razlikovati H?N! od drugih lokalnih bendova jeste želja da se izađe iz okvira lokalne scene. Nakon skidanja sankcija prilika da napuste zemlju i zasviraju van njenih granica im se ukazala. U izvesnom smislu, to je bio pionirski poduhvat jer osim velikih rok bendova i autora, poput Đorđa Balaševića, Bajage, Obojenog Programa i drugih, jako malo nezavisnih bendova je izašlo van granica SRJ. Prvi nastup/turneja van SRJ bila je organizovana na proleće 1997. godine. Prvobitna ideja je bila da se svira samo u Sloveniji, međutim zahvaljujući angažmanu drugova iz Italije turneja je produžena i na par italijanskih gradova. Pored ostalih sviralu su u Ilirskoj Bistrici koja je namerno izabrana jer je bila na granici sa Hrvatskom, kako bi se prijatelji mogli pojaviti. Zatim, sviralo se u Ljubljani, Mariboru, itd. Slovenačka turneja je organizovana preko članova iz hrvatskog benda Nula, sa kojima ih je vezivalo dugogodišnje prijateljstvo. Nakon Slovenije, H?N! se uputio u Italiju gde je organizovano nekoliko koncerata, mahom u severnom delu Italije. U Italiji su ostali gotovo mesec dana, ali nisu sve vreme svirali. Zapravo, bilo je svega 5 koncerata, dok su ostalo vreme uglavnom trošili na razgovore sa drugovima iz raznih italijanskih organizacija, ali i za turističko razgledanje.

Zatim je usledio koncert u Gracu, Austrija. Sviralo se na nekom od fakulteta i pojavio se veliki broj ljudi iz bivše Jugoslavije. Tom prilikom je Pop (bubnjar) održao i par konferencija na temu antiratnih aktivnosti na prostorima Ex-Yu. Nakon Graca, nastupali su na No Border Jam festivalu u Mariboru.

Tokom 1998. je bio i jedan zanimljiv izlet u Grčku. Naime, sviralo se na Solunskom univerzitetu, pa su momci iskoristili priliku za još jedno duže putovanje. Svirka je bila na otvorenom, a ono čime su se na prvi pogled najviše iznenadili je bila sasvim dobra binska oprema i razglas. Osim samog koncerta ovo je bila lepa prilika da se upoznaju sa aktivističkom scenom te su u toku nekoliko dana posetili piratski radio „Kivotos“ na kojem je priređen intervju, a zatim su uzeli učešća u demonstracijama podrške Zapatistima ispred Meksičke ambasade.

Nakon ovog nastupa u Grčkoj još jednom su posetili ovu zemlju, ali u vrlo zanimljivoj kombinaciji. Pošto deo benda nije mogao da dobije vizu za putovanje, otišli su u okrnjenom sastavu. Ideja je bila da se napravi ad hoc bend sastavljen od članova H?N! i Totalnog Promašaja i da kao takav nastupi kao predgrupa Oi Polloi-u. Kada su stigli u Solun, raspitali su se kod organizatora i odgovor je bio pozitivan, pa je tako ovaj mešoviti All Star punk bend nastupao u postavi je postavi: Pop i Divlji (H?N!) i Kasa i Bojan (Totalni Promašaj) ili Totalni Neću.

Nakon nekoliko godina od završetka rata, napokon su H?N! odsvirali pravu turneju u Hrvatskoj (Zagreb – Varaždin – Kutina – Rijek – Pula – Buzet). Postava koja je odsvirala ovu turneju je bila netipična, jer je nedugo pre toga došlo do razlaza između Popa i Sićka, tako da su na njoj svirali: Sićko – vokal, Buxa – gitara, Stanko – bas, Bjelica – bubanj. Sama turneja je počela velikim peripetijama. Naime, Sićko je zvanično bio na listi dezertera zbog njegovog samovoljnog odlaska sa fronta, u vreme rata na Kosovu. Na granici, prilikom pregleda dokumenata je utvrđeno da se i dalje vodi kao begunac, pa ga je granična policija sprovela do najbliže policijske stanice u Rumi. Nakon urgiranja od strane Trive Inđića, u to vreme savetnika Borisa Tadića, policija pušta Sićka i turneja je mogla zvanično da počne. Ova turneja je bila i više nego uspešna jer su pojedinci čekali na nju toliko godina, emocionalno je bilo vrlo nabijena i koncerti su bili jako dobro posećeni sa odličnom atmosferom. Tako na primer, koncert u Zagrebu u Attack-u, je prošao i više nego dobro i sam bend je bio prinuđen da svira duže od sat i 45 minuta, što je sasvim neuobičajeno za jedan pank bend. Jednostavno publika nije htela da ih pusti sa bine dok nisu odsvirali sve što su mogli i znali. Takođe, koncert u Kutini, u legendarnoj Baraci, je prema rečima očevidaca bio jedan od najboljih ikada u tom prostoru. 

Negde na prelazu vekova došlo je do izvesnih nesuglasica unutar benda pa je osnivač, glavni tekstopisac i glavni pokretač benda Aco Popadić – Pop napustio H?N! Usledio je niz godina sviranja u različitim postavama, nekoliko (vrlo slabih) albuma, par koncerata po Srbiji i regionu, da bi se priča konačno potpuno završila Sićkovim odlaskom iz Srbije u potrazi za boljim životom.

Vojkan Trifunović

Onyx odložen za 12. februar

$
0
0
Zbog nepredviđenih okolnosti, koje su detaljno objašnjene od strane članova Onyx-a u video poruci koja je objavljena u toku dana, obaveštavamo vas da je koncert pomeren za sledeći petak - 12. februar! Line-up ostaje nepromenjen. Kupljene karte će važiti i za 12. februar, a oni kojima taj datum ne odgovara, mogu vratiti karte na blagajni MH.

Više informacija na zvaničnom eventu.

Brooklyn (2015) vs. Carol (2015): Njujork, moda 50-ih i klasne razlike

$
0
0

Da li zbog želje da Dikaprio konačno dobije Oskara, Tarantinovog dugoočekivanog povratka i Met Dejmonove, sada već epizodne, uloge u svemiru, dva prošlogodišnja filma ostala su prilično nezapažena od strane mejnstrim publike. Uprkos tome što je „Bruklin” ušao u trku za Oskara u kategoriji za najbolji film i što je mlada zvezda ovog filma, Sirša Ronan, nominovana za najbolju glavnu glumicu, i uprkos tome što su neponovljiva Kejt Blančet i Runi Mara nominovane za najbolju glavnu i sporednu glumicu u novom ostvarenju Toda Hejnsa, izgleda da je žanr romanse izgubio na popularnosti. Ipak, „Bruklin” i „Kerol” predstavljaju pravu vizuelnu poslasticu kako za filmofile tako i za modne poklonike.

Rađen prema istoimenom delu irskog pisca Koluma Toubina u režiji Džona Kroulija, „Bruklin” prati životni put Ajlis Lejsi koja napušta rodnu Irsku kako bi pronašla svoj „američki san”. Odil Diks-Mirou, poznata kostimografkinja koja je doprinela čaroliji filmova „Obrazovanje” (2009), „Jedan dan” (2011), „Dug put dole” (2014) kao i mnogih tv serija, inspirisala se fotografijama Vivijen Majer, porodičnom arhivom i večnom elegancijom Grejs Keli što joj je pomoglo da na filmskom platnu verno oživi stil mlade Irkinje. Promene u Ajlisinom životu su se odrazile i na njenu garderobu; sa malim koferom u ruci i jednim parom cipela do haljina živahnih boja, novog kaputa i kupaćeg kostima, odeća slikovito upotpunjuje priču o devojci koja odrasta i koja istovremeno pokušava da se uklopi u novi, nepoznati svet. Iako vremenom osvežava svoj izgled, Ajlis je i dalje devojka iz radničke klase bez preterane ekstravagancije, ali sa izgrađenim stilom.

Ekranizacija romana Patriše Hajsmit „Cena soli” (kasnije objavljen kao „Kerol”) predstavlja pravi praznik za oči. Hejns je prethodno iskustvo režiranja drama smeštenih u 50-te godine sa nezaboravnim protagonistkinjama stekao tokom snimanja „Daleko od raja” sa Džulijen Mur, filmom ovenčanim sa četiri Oskara. Ovaj put, radnja je smeštena u Njujork 1952. godine gde se upoznajemo sa Kerol Eird, Terezom Belive i njihovom ljubavnom pričom.

Za kostime je bila zadužena Sendi Pauel, veliko ime u svetu kostimografije; dobitnica je tri Oskara za dizajn kostima u filmovima „Zaljubljeni Šekspir” (1998), „Avijatičar” (2004) i „Mlada Viktorija” (2009) i nominovana je za svoj rad na filmu „Kerol”. Ovo je njena treća saradnja sa Hejnsom, a takođe je i stalni saradnik Martina Skorsezea.
Pauel je za kostime Tereze i Kerol našla inspiraciju na stranicama tadašnjih časopisa Vogue i Harper’s Bazaar.

Tereza se oblači kao tipična devojka koja nema puno novca i radi kao prodavačica; pomalo boemski, umetnički, sve što nosi je zbog udobnosti i praktičnosti, a ne da bi ostavila poseban utisak. Dok se mogu praviti paralele između New Look stila Ajlis i bitnik stila Tereze, jasno se vidi razlika između njihovih jednostavnih haljina i krojenih odela po meri zanosne Kerol. Krzno, broševi, marame, tašna od aligatorske kože - to je ono što izdvaja Kerol iz njujorškog sivila.

Međutim, iako Kerol može sebi priuštiti luksuz, njena garderoba je svedena i sofisticirana sa odmerenim detaljima i po kojim komadom nakita. Njen društveni stalež je očigledan, ali to ne ističe u prvi plan.

Kako svaka epoha poseduje svoj specifičan šmek, tako i revolucionarne 50-te odlikuje doza individualnosti, pojavljivanje novih stilova i više slobode u izboru. Pune suknje, definisan struk, „mačkaste” naočare samo su neki modni komadi koji su izdržali test vremena i koji su i dan-danas u trendu. Upravo zbog te činjenice, „Bruklin” i „Kerol” mogu danas poslužiti kao sveže modne inspiracije.

Za više detalja pogledajte intervjue sa obe kostimografkinje koje je uradio Fashionista.com (intervju sa Odil Diks-Mirou, intervju sa Sendi Pauel).

Nina Bovan

Priče o spotovima (21): Plišani Mališan - Lepa devojko

$
0
0

Bend „Plišani Mališan“ je najbolji dokaz da je muzički video od velike važnosti za utisak koji bend ostavlja uporedno sa svojom muzikom. Kada su, posle pobede na banjalučkom Demo festivalu, objavili svoj debi album, MTV je producirao spot za pesmu „MC3“. Svako ko je video taj spot mogao je da pomisli da su članovi Plišanog Mališana, u skladu sa imenom benda, svileni momci koji sviraju muziku za rođendane maloletnih devojčica koje se i dalje igraju kobojagi čajanki. To su verovatno pomislili i oni koji su imali zadatak da režiraju spot, jer ne vidim nijedan drugi razlog da se na onako zajeban debi album nakalemi takav besmislen i neukusan spot. Vođeni tim iskustvom, ekipa iz Plišanog Mališana je odlučila da na sledećem albumu ne naprave istu grešku, pa je muzički video za pesmu „Lepa devojko“ prvi singl sa njihovog još neobjavljenog albuma „U nebranom grožđu“.

Ovaj spot pokazuje da je najbolje kada bend ima svoju ideju i lični fazon u svemu što radi, jer spotovi nikako nisu odvojeni od muzike koju stvaraju. Ovoga puta režiju i snimanje na sebe je preuzeo frontmen Plišanog Mališana, Đorđe Novaković, a pri montaži je pomogao Bluzdog, član umetničkog pokreta Sobakaisti. Rezultat je lucidan, crno-humorni video koji na pravi način prenosi ono što Plišani Mališan zapravo znači. Oni su iskrivljena prizma kroz koju se prelama stvarnost, najčešće ni malo prijatna. Nema ničega plišanog u njihovom zvuku, pogotovo na novom albumu, već su sve pesme snažne, pod najboljim uticaijima stond roka, a to izneveravanje očekivanja i ironijski odnos prema sebi primetno je i u ovom spotu.

Od samog početka spota oni ostavljaju tragove koji pokazuju šta je njihova suština. Pesma koja se vrti na Tjubu dok kamera zumira digitalni sat je stvar od „Sku5supers“ jednog od prvih alternativih bendova iz Milanovca, u kojem je svirao i pokojni Prksna, već pominjan u tekstovima o Brushaltersima. Kada se svetlo uključi, otkriva se glavni junak, sadašnji bubnjar milanovačkih Brushaltersa, kao i beogradskih Štrebersa („The Schtrebers“) – Nenad Vidojević Videc. Kada su vam jasne veze koje postoje među muzičarima na sceni, onda je i samo uživanje u spotu veće, jer je očigledno da svi ti ljudi sarađuju i da su kreativne veze među njima jake.

Ono po čemu se ovaj spot razlikuje u tehničkom smislu je što je snimljen iz jednog kadra i iako je sveden u samim događanjima koja se odvijaju u njemu, vizuelno je zanimljiv, a lagana kretanja kamere čine radnju uvek dinamičnijom. Autoironija i podsmeh su sveprisutni, od samog tapšanja rukama da bi se uključilo svetlo, do onog crvenog, Božićnog džempera koji Videc kasnije oblači. Ipak, vrhunac sprdnje je direktan prenos iz fejsbuk prepiske između Bobana Kecovića, basiste Plišanog Mališana, i samog Videca; to je ona upitna, pravopisno ožalošćena rečenica: „POMOZ BOG BRATE IDES LI NA LITURGIJU VECERAS“.

Uopšte ne mislim da je poenta priče u sprdanju sa okorelim vernicima i religijom, već u licemerju društva koje se predstavlja kao verujuće i humano, a u podrumima krije lepe devojke za ne tako lepe namere. Ovaj izvod iz prepiske je i smisleno povezan sa samim tekstom pesme gde se lirski subjekat obraća lepoj devojci i kaže joj kako ju je zaveo preko fejsbuka, a onda je silovao u podrumu i ona je sada samo još jedna nerazjašnjena misterija, obična statistika. Motiv društvenih mreža, odnosno Fejsbuka, kreativno je upleten i u sam video. Činjenica je da se tokom celog spota spontano osmehujemo i zabavljamo njegovim sadržajem, na šta su kreatori spota i računali još od onog trenutka kada su direktno u audio pesme ubacili zvuk puštanja vode u ve-ce šolji, ali razrešenje priče nije nimalno naivno. Kada muzika prestane (što bi rekao i Morison), čuje se mumlanje i škripanje stolice lepe devojke koja će završiti kao žrtva bolesnog uma. To je i vrhunac pesme jer cela ta stvar, tako lagodna i vesela, sva lepršava i zabavna kao neki pop hit, zapravo je pesma o najmračnijim porivima ljudi u savremenoj civilizaciji u kojoj su društvene mreže veliki faktor. Naša očekivanja su izneverena, a što je najbolje, mi se tokom cele pesme empatišemo sa onim bolesnikom, a ne sa lepom devojkom, jer pevamo njegove reči i đuskamo uz njegovu muziku. Uživanjem u pesmi, mi smo u potpunosti na strani negativnog junaka, a to malo koja stvar uspeva da postigne.

Zato neka ovaj spot bude primer za sve koji maštaju o MTV nalepnici na svom muzičkom videu: ideja je ono što je glavno, ne produkcija, ne reklama, ne skupa oprema i scenografija. Radujemo se preslušavanju novog albuma Plišanog Mališana!


Andrea Kane

Publika zaražena ska groznicom: Samostalni Referenti obeležili 20 godina postojanja

$
0
0
Sinoć (5.2.) je u Domu omladine pružen jasan dokaz da scena nikako nije mrtva. Za rođendansku žurku Samostalnih Referenata tražila se karta više.

Prvi bend podrške na ovoj proslavi bili su Venerin Breg. Ova ekipa se nikako nije štedela. Počeli su žestoko i dali nam dobru dozu HC panka specifičnih tekstova, koji možda ne bi bili primamljivi svakom. Najviše podrške bendu su pružili najmlađi naraštaji pankerske publike. Svideo mi se prisan odnos benda sa ljudima koji su došli da ih podrže. Svoj nastup su završili svojevrsnim omažom Lemiju u vidu njihove obrade pesme „Ace of Spades”, koja se zove „Venerin breg”.

Ubrzo nakon kraja nastupa Venerinog brega na scenu su izašli PogonBGD. Oni nisu bili ništa manje energični. Ova „mekša” verzija panka je više odgovarala mojim afinitetima na polju muzike. Pogon bi verovatno trebalo da dodam na podužu listu novootkrivenih bendova kojima bi trebalo posvetiti malo više pažnje. Tokom koncerta su mi na smenu odavali neki KUD Idioti i Atheist Rap vajb, a opet su bili totalno svoji. Tokom njihovog nastupa je u Amerikani već postalo tesno, a samim tim se i atmosfera počela približavati tački ključanja. Počele su prve veće šutke, a samim tim su i čaše piva magično dobile krila. Rekla bih da je atmosfera kulminirala tokom pesme „Pobednik”. Bend je ispraćen uz ovacije, a nakon nekoliko već ustaljenih povika premijeru (za koje inače mislim da ni najmanje nisu zanimljivi i da koncerti nisu mesto na kojima tako nešto treba uzvikivati) salom se prolomila navijačka pesma Partizana i zaista sam imala osećaj kao da sam na stadionu.
 

Nakon podužeg čekanja, na binu su kročili slavljenici i konačno je došlo vreme da ska-ska-skačemo! Bend je najavio glumac Bojan Ristić, a onda smo mogli da se prepustimo pokretu. Sala je bila krcata, ljudi su bukvalno stajali i u vratima. Masa je dobila priliku da svoj gnev prema spomenutom političaru ispolji kroz pesmu „Život mafije”. Zar to nije bolji način? Nekoliko stotina duša je ispratilo koncert konstantnim, neumornim skakanjem.  Bilo je toliko dobrog raspoloženja na jednom mestu, da je bilo skoro pa opipljivo. Publika je takođe bila i veoma darežljiva, pa je bend dobio i napojnicu u vidu novčanica od 10 i 20 apoena.  Ljudi su se penjali na binu da pevaju sa bendom... Ma, bilo je opšte ludilo! Samostalni referenti su dokazali da nam treba samo „komad hleba, muzika i parče neba”. Sinoć smo, barem za to kratko vreme koje smo proveli na ovom koncertu, uspeli da sagradimo svet samo za nas.

Da su želeli, mislim da ne bi uspeli da proslave dve decenije postojanja na bolji način od onoga kako je to bilo sinoć. Dobra muzika, razigrana publika i pozitivno raspoloženje. Ništa više nije ni potrebno. Što se publike i budućih svirki tiče, manje negativnog skandiranja političarima, više pozitivnog bendovima i na konju smo.
 

Kompletnu galeriju možete pogledati na našoj fejsbuk stranici.

txt: Jelena Ostojić
foto: Jovan Mihajlović

Kratka istorija knjižara

$
0
0

U gradu

Reklo bi se da su se sve knjižare - kao klasične mreže za širenje štampe - na početku držale tradicije. Po pravilu, to su zatvorena mesta, bez izloga, a ako su bile otvorene prema ulici, to su bile pokretne nastrešice koje su obrazovale police. Opremu, više ili manje luksuznu, u zavisnosti od kvaliteta prodavnice, činili su nizovi polica, lestvice ili merdevine, stolovi koji služe za pokazivanje, nekoliko sedišta, poneki element dekora. U dnu najvećih radnji knjižar je imao malu kancelariju u kojoj je držao svoje priručnike (referentne knjige, bibliografije) i arhivu (prepisku i računovodstvo). Ako u radnji nije bilo dovoljno prostora, knjige su se smeštale i drugde, u knjižarev stan ili magacin u gradu.
U najvećim centrima sveta postepeno se pojavljuju knjižare specijalizovane za komisionu prodaju, za antikvarnu gradu, za muziku, gravire i umetničke predmete. Od 17. veka u velikim gradovima i univerzitetskim centrima postoji publika koju čine učeni ljudi i ljubitelji - od nje živi sektor antikvarne prodaje; u Engleskoj su prvi prodajni katalog jedne stare privatne biblioteke izdali Džon Martin i Džejms Alister, u Londonu, 1665. godine, a njihov se broj povećava krajem veka. Aukciona prodaja knjiga poznata je u Holandiji još od kraja 16. veka; u Lajpcigu se počela primenjivati 1671, a u Englesku je uvodi Vilijam Kuper, 1676. godine.
Naročito mesto dajemo onim strukturama koje se bave difuzijom, a koje, iako nisu nove, dobijaju drugačiju dimenziju kako bi odgovorile zahtevima. Vratićemo se na biblioteke, javne ili polujavne, taj izraz učenog druženja koje je besplatno, ali relativno zatvoreno. Još dva načina cirkulacije se nude publici koja se postepeno uvećava: sredinom 17. veka, postoje kabineti za čitanje, u kojima se knjige i periodika koriste na licu mesta, uz pretplatu koja može biti visoka (ponekad preko 20 lira godišnje). Najpre se na čitanje davala jedna ili više periodičnih publikacija, počev od Cazete u Francuskoj, ali se postepeno dodaju priručnici (rečnici i sl.), zatim nove knjige u pravom smislu reči, čak zabranjene knjige. Veliki broj takvih kabineta nalazio se u prodajnim knjižarama: iz radnje se uzimaju primerci koji se teško prodaju, dok pretplatnici mogu lako postati kupci. Posle 1750. godine u nekim gradovima se proširio drugi vid kruženja knjige, takode proizišao iz kabineta, a to je „soba za čitanje“, gde istu uslugu obezbeđuje udruženje organizovano u te svrhe: razlika je izrazita u odnosu na ustanove učenog druženja koja se u to vreme množe.
U drugom sistemu, knjiga se iznajmljuje na dan i klijent je može odneti kući; zahteva je katkad toliko, objašnjava Luj-Seba- stijan Mersije, da neke knjige moraju da se izdele na više delova kako bi veći broj korisnika mogao da ih čita istovremeno - u tom slučaju, tarifa se obračunava na sat. U stvari, iako knjižara predstavlja rezervisani prostor, knjiga i štampanog materijala ima svuda po gradu. Nevezano za sajmove i pijace, drvene kućice se postavljaju na najposećenijim mestima - u blizini gradske kuće, berze, trošarine itd. Od 17. veka sve je više takvih drvenih dućana ili običnih polica na nogarima u prostorima koji su u modi, što će se preobraziti u prodajne galerije još pre nego što ove steknu svoje ime: Vladislavljeva dvorana u kraljevskom dvorcu u Pragu oko 1600. godine, Vestminster Hol u Londonu u 17. veku, galerija Pale u Parizu, koja je prikazana na čuvenom bakrorezu Abrahama Bosa (1640). Posle 1770. godine u Parizu raste moć Pale Roajala; taj će model da stekne nove ,,pasaže“ krajem 18. veka i u 19. veku. Vikači i kolporteri optrčavaju ulice, u gostionicama se prireduju aukcione prodaje biblioteka i legata koji sadrže i knjige i gravire. Povezivači imaju pravo da prodaju izvesne kategorije štampanih stvari, dok na sve strane niču sitni prodavci, ,,izlagači“, koji rasturaju ,,knjižice“. Privatna lica takode počinju da se bave ovim zanimanjem: konobar u kafeu otvoreno nudi mali izbor određenih knjiga, profesor prodaje udžbenike đacima... Manje znamo o tim licima čija je zarada sitna i koja su uvek sumnjiva u očima administracije, ali čija je uloga krupna u rasturanju štampanih stvari.

Na selu

Ono bitno odigrava se u širem okruženju. U varošima, varošicama, nekim selima, knjige se u velikom broju pojavljuju u radnjama, bakalnicama, engleskim merceries (radnjama), a kasnije u severnoameričkim general stores (prodavnicama). Kod Abrahama Denta, u Kirkbi Stivenu (Vestmorlend), izmedu 1756. i 1776, nalazimo svašta: čaj, namirnice, tkanine, sitnu robu, ali i knjige, almanahe i papirnu galanteriju. Mada nemamo podatke o količinama, 18. vek je takode početak velike epohe kolportera u knjižarstvu; na području rasturanja oni imaju veliki značaj sve do 19. veka, pa i kasnije. Kolporteri su dospevali do čitalaca tamo gde je publike nedovoljno da bi prava knjižara radila, ili ako kulturne navike nisu odgovarale klasičnoj knjižari: oni su raznosili specifičnu štampanu produkciju, većinom pobožne knjige, male praktične priručnike, lažne vesti, almanahe, šarene slikovnice itd. Naravno, neki kolporteri su rasturali i zabranjenu ili falsifikovanu robu - što je veoma zabrinjavalo vlasti.
Što se mreža tiče, u Francuskoj sve do posle 1850. godine postoje tri uporedna načina. „Sitno raznošenje“ je sezonska delatnost koja se obavlja na ograničenom geografskom području i često se raznose almanasi: svake godine, kada se poljski radovi završe, izvestan broj sezonskih radnika navraća kod mesnog štampara koji će ih zadužiti da rasture njegove almanahe i kalendare. Katkad postoji posrednik koji će doneti veći broj primeraka i organizovati sopstvenu mrežu raznosača. Neki od njih stalno će se baviti raznošenjem, naročito ako nose zabranjene knjige: likovi kao što je Noel Žil omogućavaju nam da rekonstruišemo način na koji rade mreže između granice na severu, Pariza i Versaja. Najzad, „krupno rasturanje“ funkcioniše kao specifična praksa: ,,putnik“ odlazi na više meseci i stvarno obilazi Francusku. Iz tri oblasti potiče veliki broj ovih putnika na duge staze: nekoliko sela u dubini Kutansa, stanovništvo zvano Bizoardi koje pominje Malerb, i, na kraju, Pirineji iz gornjeg toka Garone.
Isti postupak vidimo u drugim zemljama. Među Italijanima ima mnogo putujućih prodavaca. Ova delatnost će na Zapadu početi da opada usled zajedničkog dejstva revolucionarnih promena u saobraćaju, prostorne integracije, razvoja jeftine periodične štampe i reorganizacije bankarskog sistema. Mesto će zauzeti trgovački putnik, novi simbol putujućeg knjižarstva.

Periodična štampa

Procvat periodične štampe suštinski ukazuje na procese koji su u toku. Zahvaljujući najviše njenom posredništvu dolazi do pojave nove ekonomije štamparstva, kako u pogledu produkcije tako i difuzije i potrošnje.
Brzi procvat periodične štampe počev od 1680. godine omogućio je iznad svega da se shvate zakoni na tržištu knjige. Kroz rasturanje periodike, knjižari su naučili da prouče tržište, odgovore na zahteve razvoja, uspostave mrežu za rasturanje, koriste [...] reklamu, podstaknu finansijsko angažovanje čitalaca, grupišu se radi povoljnog ulaganja, ubrzaju obrt svojih fondova. Rasturanje periodike poslužilo je kao proba za novu ekonomiju knjige, za koju je trebalo da Pankuk pruži savršenu ilustraciju... (J. Sgard).
Bibliografija periodičnih izdanja dovoljno je napredovala da nam pruži relativno tačnu predstavu o tome kako su se prilike razvijale. Popisano je oko 200 periodičnih naslova u Francuskoj 17. veka, a taj broj će se više nego učetvorostručiti (900 naslova) u 18. veku. Nemačka je doživela još brži napredak: broj novih naslova se povećao od 176 u tridesetim godinama 18. veka na 754 izmedu 1740. i 1765. godine, a na gotovo 2.200 između 1766. i 1790. godine, pri čemu su se neki zaista masovno rasturali (Realzeitung iz Erlangena ima tiraž od 18.000 primeraka). Godine 1789, procenjuje se da u Nemačkoj ima 180 listova s tiražom od oko 200.000 primeraka; izdavač Fridrih Bertuh u Vajmaru mogao je da napiše kako svi traže dnevni list, ,,od vladara do ministra, pa sve do onoga što cepa drva na ulici i seljaka u seoskoj krčmi...“ Ipak, glavni stožer proizvodnje predstavlja Engleska, gde liberalni režim iz 1695. godine dopušta brz procvat: procenjuje se da se ukupni tiraž engleske periodične štampe uvećao osam puta između 1712. i 1757. godine. Sličnim putem krenule su engleske kolonije u Americi. U periodičnoj štampi preovlađuju četiri glavna modela.
Model štampe koja izražava javno mnjenje praktično susrećemo jedino u Engleskoj, a njen razvoj je očevidno vezan za parlamentarni sistem. Danijel Defo je 1704. pokrenuo Revue, taj model je usvojio Tatler (1709), a potom Spectator (1711) - dnevni list koji je dostigao tiraž od 20.000 primeraka, ali se ugasio 1712. godine. U Francuskoj se rasprava odnosi više na ,,filozofske“ probleme, s naslovima kao što je Dnevnik iz Trevua ili Crkvene novosti.
Sledi periodika koja nudi opšte informacije i koja ima još veći tiraž. U Francuskoj vlast kontrolu osigurava monopolom, ustupljenim jednom jedinom naslovu koji je izabrala administracija (1631): Gazette ima isključivu privilegiju na političke vesti, a drugi naslovi koji preuzimaju ista obaveštenja plaćaju za njih. London Gazette je privatan dnevni list koji se pojavio u Oksfordu 1665. godine; prvi dnevni list s opštim informacijama bio je Daily Courant iz 1702. Daily advertiser je isprva list s oglasima (1730), a potom se objavljuju i informacije.
Po istom modelu nastaju mnoge Gazete u doba prosvećenosti, koje su često izlazile u Holandiji (Holandska gazeta, Lejdenska, Amsterdamska, Liješka itd.). Drugi veliki naslov, opet u Francuskoj, bio je Mercure galant (kasnije Mercure de France), osnovan 1672; list je od varijetetskog postepeno postao književni. Prvi francuski dnevni list, Journal de Paris, pojavio se tek 1777. godine, zaostajući mnogo za engleskim naslovima onog vremena.
Modernizovano englesko tržište štampe omogućilo joj je oslonac na publiku iz srednjih klasa, te se tako pojavila nova vrsta opšte periodike: Gentlman’s Magazine iz 1731. nudi raznovrsne oglede i članke, a njegov uspeh ubrzo su ponovili London Magazine i neki drugi.
Treći model u vezi je s organizacijama učenog, a potom prosvećenog druženja. Njegov prototip je Journal des savants koji se pojavio u Parizu 1665. godine; u tom listu se obznanjivalo „ono što se dešava u Književnoj republici“. Uspeh potvrđuju veoma brojna oponašanja (Avinjon, Keln, Amsterdam, Hag, Brisel itd.). S posvetom „Kraljevskom društvu“ u Londonu pojavljuju se Philosophical transactions, takođe 1665. godine, a 1682. Oto Menke pokreće u Lajpcigu Acta eruditorum, na latinskom jeziku. Pjer Bejl je u Holandiji od 1685. objavljivao Nouvelles de la Republique des lettres, koji je, slično Journal des savants, pre svega donosio kritičke prikaze. Italija je pokušala da preuzme primer iz Pariza preko Giornale de letterati, koji se pojavio u Rimu 1668. godine, u krugovima bliskim Kuriji, što svedoči o nastojanju da se obnovi kultura protivreformacije. Prestao je da izlazi 1683. godine.
Poslednju i sve bogatiju grupu čine specijalizovani naslovi, bilo tematski (Journal economique, osnovan 1751) ili usmeren ka određenoj vrsti publike. Drugu polovinu 18. veka obeležio je procvat ,,dečje“ i ,,ženske“ štampe. Prvi značajan naslov namenjen deci bio je Magasin des enfants, koji je osnovala gospođa Leprens de Bomon, 1756. godine. Nemački primer najbolje ilustruje ovaj proces, naročito izdanja nastala posle 1770. godine. Godine 1771, Wochenschrift zum Besten der Erziehimg der Jugend (Nedeljnik za bolje vaspitanje omladine) obraća se odraslima, ali je sledeće godine izašao njegov prvi naslov namenjen deci, Leipziger Wockenblatt fur Kinder (Lajpciški nedeljnik za decu): u sadržaju su kombinovani vaspitni tekstovi (poučni i obrazovni) i razonoda (pričice, pripovetke itd.). Najznačajniji naslov je Der Kinderfreund (Dečji prijatelj), osnovan 1775. po uzoru na Magasin des enfants. U periodu od 1770. do 1789. zabeležene su 43 periodične publikacije na nemačkom, namenjene deci. Sofija fon I.a Roš pokrenula je 1784. godine prvi list namenjen ženama, Pomona. Naravno, svi su ovi listovi ostali relativno skupi i rasturali su se samo pretplatom.

Zbirke i biblioteke

Poslednji pokazatelj statusa i uloge štampe u pokretu prosvećenosti ogleda se u društvenosti koja se oko nje širi. Po tradiciji, velike biblioteke osnivala je institucija (verska ustanova, koledž itd.), ili ličnost (učen čovek, spisatelj, ljubitelj, vladar...). Te biblioteke su bile privatno dobro na raspolaganju svom vlasniku, a kad zatreba, krugu bliskih prijatelja i poznanika. U 18. veku sve je više u pitanju javno dobro: stvaraju se zbirke koje se obogaćuju i kojima se upravlja, a čiji je prvi cilj da se stave na raspolaganje zajednici - mada je to uvek zajednica privilegovanih.
Postoji više shema. Prvo, postoji kolekcionar koji izričito ima u vidu kolektivno korišćenje. Jedan diplomata, ser Tomas Bodli (1544-1613), rešio je da uz pomoć knjižara Džona Bila obogati univerzitetsku biblioteku u Oksfordu. Nova biblioteka otvorena je 1602, a uskoro je dobila više donacija i ostvarila izuzetne nabavke, kao što su knjige grofa D’Arundela (1646) i Vilibalda Pirkhajmera. U isto vreme, biblioteke se otvaraju za publiku u nekim holandskim gradovima, na primer u Lejdenu. Parlament u Londonu odlučio je 1753. godine da otkupi zbirku jednog lekara, ser Hansa Sloana, od oko 40.000 štampanih jedinica i 3.500 rukopisa. Iste godine obnarodovan je akt o osnivanju Britanskog muzeja (British Museum) koji će u početku imati tri odseka: za štampanu građu, za rukopise, i za uzorke iz prirode i veštačke predmete. Zbirke knjiga obogatile su se ulaskom Kotonove biblioteke, potom biblioteke Harlija, grofa od Oksforda, dok je 1759. godine Džordž II poklonio kraljevske zbirke (fond Old Royal). Sve je postalo dostupno publici. Isti način razmišljanja vidimo u Firenci, za vlade velikog vojvode. Godine 1714, Antonio Maljabcki zaveštava gradu svoju veoma bogatu biblioteku (30.000 knjiga), a tako će postupiti i vitez Anton Frančesko Marmi (1736). Sve ove knjige učinio je dostupnim publici Fransoa II od Lorene 1747. godine, a druge zbirke priključiće se prvobitnom fondu: Palatina i Lotaringija pod Pjetrom Leopoldom I (1771), jezuitske biblioteke posle ukidanja Udruženje (1775), ukupna izdanja Bodoni koje je darovao Ferdinand I, vojvoda od Parme (1786) itd.
Sve u svemu, biblioteke prinčeva i suverena postale su dostupne publici koju čine učeni čitaoci, i lagano su se razvijale u pravcu centralnih biblioteka. To je slučaj u Parizu s Kraljevskom bibliotekom čiji katalog počinje da se objavljuje, a isto se dogada širom germanskog sveta, u Minhenu, Beču, Berlinu, Volfenbitelu itd. Najednom „književna putovanja“ uzimaju maha, vodeći pravo do bibliotečke zbirke: kad je Šarl Paten (Charles Patin, 1633-1693) posećivao gradove u Nemačkoj i Srednjoj Evropi, prvo je proučavao biblioteke i njihove kolekcije.

Autorsko pravo

Autorsko pravo u modernom smislu ne postoji, izuzev u Engleskoj - copyright act iz 1709. godine. Ovaj akt kombinuje intelektualno i materijalno vlasništvo, dajući autoru mogućnost da na ograničeno vreme ustupi svoje pravo korišćenja dela nekom poslodavcu ili knjižaru. Na drugim mestima u Evropi praktično je nemoguće živeti od pera: pisac mora da ima lično imanje ili da raspolaže nekim redovnim izvorom prihoda, kao što to donosi neko samostalno zanimanje (lekar, sveštenik, nastavnik, bibliotekar itd.), ili da bude vezan za ličnost nekog vladara, nekog velikana za koga piše, kome posvećuje knjige (razmena usluga svojstvena klijentilizmu), ili pak da uživa kakav mecenat. U Francuskoj se pitanje autorskog prava prvo postavilo u vezi s pozorištem (Komedija) čiji su prihodi najveći. Jedan tekst iz 1697. deli prihode između glumaca, pozorišta i pisca, ali tako da je glumcima u interesu da komad propadne: ako prihod ne postigne brzo 800-1.200 lira, oni postaju vlasnici komada i mogu da ga koriste po svojoj volji.

Izdavač

Novoj organizaciji književnog polja, svojstvenoj 18. veku, doprinose još dva činioca. Prvi se odnosi na samu funkciju izdavanja, a tu je englesko prvenstvo pouzdano. Na osnovu uredbe o kopirajtu iz 1709. godine, poslodavac, ili knjižar koji je stekao pravo nad nekim delom, pristupa njegovom korišćenju: uložiće sumu neophodnu za izdanje, odrediće njegove materijalne karakteristike (format, slog itd.), načiniće proračun budžeta, obratiće se štamparu kako bi ovaj obavio posao prema uputstvima, pa će organizovati rasturanje. Nekoliko poslodavaca može da se udruži u sindikat (conger), među kojima je najčuveniji The Chapter, nazvan po kafani (Chapter Coffee House) u kojoj se sastajao. Taj je sistem - koji je nestao pedesetih godina 18. veka - osiguravao prelaz između tradicionalne i moderne knjižare.


Preuzeto iz: Frederik Barbije, Istorija knjige, str. 246-261, Beograd, 2009.

Priredila Tamara Lujak 

Go Run Donkey Hot! - Summerth

$
0
0
Po ko zna koji put hrvatske komšije osporavaju često mišljenje da je instrumentalni zvuk prevaziđen, dosadan ili zapostavljen. Zagrebačka četvorka koju smo nedavno predstavili na našem sajtu skrivena pod imenom Go Run Donkey Hot! 24. januara izdala je svoj prvi album. U pitanju je sanjiv i setan post-rock zvuk, ali ukrašen instrumentom koji se u ovakvim aranžmanima vrlo retko sreće – trubom.

Zapravo, vodeći instrument je truba, nema efektima napucanih klavijatura, nema delay distorzija i sličnih klasičnih post-rock recepata, već je iz te obične post-rock priče istrgnut najprepoznatljiviji adut i vešto zamenjen duvačem. Numere su razvučene, bez matematički proračunatog i strogo utvrđenog toka, već se samostalno kreću, bolje reći klize lagano i bez straha, sa dozom čvrstine i neodređenosti. Za one koji vole žanrovska opredeljenja, ovo bi bila otprilike nekakva chill out/lounge/post-rock/acid jazz kombinacija. Tu su mekane i „staklene“ gitare, koje na momente glasno zazvone, ali tu su samo da uvedu trubu u priču, da najave dolazeću oluju. Izostaje naglašavanje temperamentnosti, pa je zato sve svedeno na jedan opušten i rasterećen ugođaj, gde se samo s vremena na vreme javi Explosions in the Sky momenat kada svako divljački izvlači maksimum iz svog instrumenta, stvarajući zaglušujuću kakofoniju, koja se zatim stišava i vraća nas u mirne predele. Kompletan album dosta podseća na soundtrack nekog filma, iz žanra jednostavnije naučne fantastike, ne znam zašto, ali sve vreme su mi se u glavi vrtele scene iz „Povratka u budućnost“ dok sam slušao album.

Kako članovi benda kažu, album je većinskim delom odsviran uživo, što se i da primetiti kroz neke sitne greške, ali se nakon par slušanja one više i ne primete. Živ snimak daje određenu slobodu i širinu, siroviji je, što se ovde veoma oseti, a zvuk deluje nekako prozirno, jer u produkciji nisu „lepljeni“ dodatni efekti, dodatne gitare i slične stvari. Ono što se čuje na snimku, čuće se i uživo, i to je ogromna prednost.

Omot sadrži devet krugova (pakla?) koji svojim promenljivim koloritima simbolizuju prolaznost, i mogu reći da mi se ta jednostavnost izuzetno dopada. Za dizajn je zaslužen Ivo Matić, ilustrator stacioniran u Torontu, a pošto ga duže vreme pratim, izuzetno sam subjektivan po pitanju njegovih crteža, tako da je i ovaj omot verovatno rezultat prethodnih simpatija ka njegovim radovima.

Produkcija nije izvučena do kraja, jer ovom albumu to i nije neophodno, i odatle ta pomenuta prozirnost u zvuku, nema nikakve potpore, nikakvog temelja iza koji će sve vreme nositi numere, što će nekome možda zvučati izuzetno čudno ako je navikao na neke klasične post-rock kompozicije sa brdom space efekata, beskrajnih delay-eva, reverb-a, distorzija i sličnog.

Ovaj album je otvorio priču, koja u budućnosti treba da raste i da se razvija. Koncept je na pravom putu, treba brinuti o njemu, oplemenjivati ga, i sve će ovo sigurno prerasti u jednu još zanimljiviju i neobičniju priču.

Tihomir Škara

Bokal osetio stvarnost u Knjaževcu

$
0
0
Bokal je sinoć, šestog februara, došao i kod nas! Konačno je neko ugušio tišinu u Knjaževcu. Mislio sam da ću i ovog meseca morati da tražim dobre svirke negde u Nišu ili Zaječaru.

Bokal oseća stvarnost“ je stvarno jedinstveno lud bend, sa muzikom čija je svrha da vas dobro zagreje, razdrma ali i nasmeje. Izgleda da se  pisanje onako inteligentno glupih pesama na kraju i isplati, pogotovu ako su na našem, timočkom, naglasku. Onda su svirke u ovom kraju Srbije pun pogodak. A mali Knjaževac je dočekao bokale sa neubičajeno velikom publikom u našem Domu kulture. Ljudi su upijali svaku pesmu, koje su iznenađujuće zanimljive za slušanje. Čak su zajedno sa Ćaletom grebali grlo na nemačkom uz obradu Bajagine pesme „Plavi safir“, jer što da ne. Poslednja pesma, „Vrežinski bazen“, uslovila je dizanje prašine, veliku gužvu i crowd surfing, koji naša palanka dugo nije videla, niti očekivala. I prilično sam siguran da su između pesama puštani zvukovi iz pornića, pretpostavljam da je to običaj na svakoj svirci.

Predstavili su nam i nekoliko novih pesama, koje zvuče dosta interesantno i nadovezuju se na kvalitet muzike sa poslednjeg albuma. Tako da nema nikakvih drastičnih promena u načinu sviranja, samo novi, sveži, materijal za koji milsim da će se lako primiti kod slušalaca s obziom na sve veću popularnost benda. 
 

Kao predgrupa Bokalu, svirali su naravno, „Good Ol’ Bastards“, odličan stoner rok bend sa velikim potencijalom koji je i te kako poznat Knjaževcu. Nastupali su sa bendom „Fluid Underground“ u Nišu, Zaječaru, Vlasotincu i početkom prošle godine  su objavili prvi EP „...so many levels“. Ovaj bend predstavlja obavezan  materijal za slušanje ljubiteljiima teškog zvuka i distorzije!

Bokalu se stvarno treba odati priznanje, neverovatno su energični i jako specifični u gomili muzičkih grupa danas, a njihove pesme su, iako glupe, neverovatno zarazne i humoristički genijalne. Dokle god budu stvarali kao do sada, sigurno će imati publike u ovom delu Srbije!

Tekst: Nikola Pujić
Foto: Ivana Milosavljević

Petrosomatoglifi

$
0
0
Petrosomatoglifi su otisci u steni u vidu stopala ili drugih delova tela (kolena, ruke, kandže) čoveka ili životinje. Mogu se naći u svim delovima sveta. Često im se pripisuje snažna simbolika (veruje se čak da voda koja se u njima sakuplja vodi do isceljenja raznih bolesti), te se koriste u religiozne i ceremonijalne svrhe (krunisanje kralja, recimo). Pripisuju se svecima, junacima ili svetim životinjama (pas, konj, bizon, jelen, los, antilopa, medved, vo).
Izraz potiče od grčke reči πέτρα – petra („kamen“), σμα – soma („telo“) i γλύφειν – glyphein („urezati“). Otisci stopala su najčešći oblici koji se javljaju svuda u svetu, a za njima slede: koleno, lakat, šaka, glava, prst, oko, ruka, muški polni organ (ponekad u kombinaciji jedni sa drugim)...
Petrosomatoglifi su najčešće nastali prirodnim putem, što im ne smeta da se i dalje dovode u vezu sa svecima (Adam, Avram, Gabrijel, Buda, sv. Sava, Isus, Majka Božija, Muhamed, Šiva), vilama, mitološkim bićima (đavo, div), mitološkim junacima... Pojedine je u stenu urezao sam čovek, što je tokom godina zaboravljeno – pa su proizvedene u petrosomatoglife.

Prevela i priredila
Tamara Lujak

Bez inspiracije u ljudima

$
0
0
Većina ovde doživljava umetnost kao nekakav elitizam ili nešto komplikovano što krije hiljadu teško dokučivih metafora. Treba imati na umu da kultura nije samo ona književnost iz lektire, koncerti klasične muzike sa Kolarca ili sede glave iz SANU. Ali nije ni pesma Evrovizije, film sa Stivenom Sigalom ili predstava teatra Slavija. Međutim, toliko je tog prostora između, toliko je knjiga, albuma, filmova, predstava koje će nam pomoći da prebrodimo bol, kada smo srećni još više će nas usrećiti, ili će nam otkriti neke sasvim nove svetove za koje nismo ni znali da im pripadamo. No, da biste ih otkrili, morate da tražite.

Nažalost, oni koji istražuju su u manjini – mnogo je više onih koji ne prate kulturne sadržaje. Jedan deo ljudi objektivno nema vremena od grčevitog čuvanja onog posla kog mrze – račune se moraju platiti i deca se moraju prehraniti. Drugi deo je površan i traži samo servirano na tacni, a sem sporadičnih vesti sa kim se zakačio Kusturica i novog albuma grupe One Direction, malo šta drugo se nalazi po kulturnim rubrikama. Treći deo je najskromniji i sem sniženja u tržnom centru, dobre plate, dobre klope, dobrog seksa, auta koji malo troši i pobede Partizana ili Zvezde - ništa drugo ih ne zanima.

Marko Sinadinović

Tús Nua: Novi početak

$
0
0

TÚS NUA (simboličnog naziva novi početak) solo je projekt Jordi Ilić baziran u Zagrebu. Osnovan ne tako davne 2014., iza sebe ima već EP pod nazivom ''Existence'', izdan u travnju prošle godine (koji je i recenziran na našem sajtu) te nastupe u Hrvatskoj i ostatku Europe (Slovenija, Belgija). Što se live svirki tiče, vrijedno je spomenuti suradnju sa ostalim glazbenicima koji joj se pridružuju na bubnjevima, synthu i basu. Zvuk je žanrovski poprilično raznovrstan te ga je teško smjestiti u jasne kategorije, no primjetno je da Tús Nua postiže sklad između shoegazea, indie popa i alternative. Tús Nua trenutno radi na novom albumu koji se očekuje do kraja 2016. godine kao i na touringu. U međuvremenu, objavljena je instrumentalna verzija "Existence" EP-ja koja se može skinuti na bandcamp stranici benda.

Tena Korotaj

Жегор: Mračni crust iz Novog Sada

$
0
0
Novosadski ЖЕГОР je počeo kao eksperimentalni industrial noise i drone projekat sa refleksijom apsolutnog nihilizma u tekstovima. Inspirisani samim životom, gitarista Danilo Komnenić i njegovi saborci to teže prikazati kroz buku koja priliči jednom takvom pogledu na svet. Vremenom je ova četvorka svoj zvuk razvila u pravcu metaliziranog i mračnog crust punka ali je publika - ljudi koji znaju njihove pesme i tekstove i koji su sa sve ЖЕГОР majicama tu, u prvom redu, da pevaju sa bendom – ostala uz njih. ЖЕГОР iza sebe ima tek nekoliko svirki ali u aprilu nastupaju kao predgrupa legendarnom britanskom crust punk bendu Doom. Iskoristili smo priliku i napravili ovaj intervju sa Danilom …


HC: Ko su ljudi (Danilo Komnenić. Andras Atilla Deák, Géza Mikes, Vladimir Budžar i Bojan Radaković) koji su formirali sastav, da li ste novi na sceni ili je neko od vas već bio član nekih sastava? Koji su sastavi u pitanju i da li neki od njih još uvek radi? Ko od članova grupe ЖЕГОР svira u drugim bendovima i gde?
Danilo: Neki od nas su na sceni već duže vreme, kako u sklopu nekih drugih bendova - tako i kao pratioci događanja na sceni. Sad, što se tiče samog sastava, on je vremenom dobijao svoje sadašnje brojno stanje pozivanjem raznih ljudi da sarađuju i budu deo Žegora. Naime, bend smo osnovali Andraš i ja, a sam projekat sam počeo sam kao jedini član tadašnjeg Žegora. Tada sam bio član i svog dugogodišnjeg benda zvanog KrvoloK, gde sam bio na raznim pozicijama još od 2009. a na kraju sam ostao na poziciji basiste i kompozitora za taj bend sve do kraja. Ujedno što se tiče mog doprinosa sceni, bio sam i u bendovima Bllatoh i Element of Divinity kao i u raznim drugim projektima. No, što se tiče Žegora, kasnije kako nam je zvuk išao kao trenutnoj odrednici dozivali smo potrebne članove. Prvo je to bio Anraš kog sam pozvao da bude deo Žegora. Sa njim sam razvio vrlo zanimljivu saradnju i razumevanje iz kog je proiznikao zvuk benda.

Andraš je tad već imao svoj bend Tyrker, trenutno je i u svom one man projektu Joys of Life. Kasnije je u bend došao Geza Mikes, bubnjar benda Tyrker, i posle njegovog dolaska bend je definitivno promenio orijentaciju sa rasejanog noise-drone zvuka na nešto sa određenijom strukturom. U tom periodu smo šarali, kako sa zvukom - tako i sa žanrom, koji nam uglavnom drugi etiketiraju, što je za nas sasvim irelevantno. Kasnije se priključuje Vladimir Budžar i u vrlo kratkom roku i Bojan Radaković. Vladimiru je ovo prvo učešće u nekom bendu tako da je on nov po tom pitanju, dok je Bojan zato bio član raznih bendova već dug niz godina (Tethyal i Dreddup). Vladimir kao gitarista i Bojan kao klavijaturista i generalno čovek zadužen za dronove su definitivno bili onaj potreban sastojak za krajnje definisanje zvuka benda. Tako da trenutno ne vidimo potrebu za uvođenjem novih članova i nadamo se da će ova postava ostati nepromenjena.

HC: Kao što smo rekli u prikazu jednog vašeg nastupa, specifični ste i po tome što ste odmah na početku karijere promenili žanr svirke - počeli ste kao drone industrial (oni koje zanima neka potraže prve odlične demo snimke– Life, Сила, I, Anyaszomorító, Жегор, Матер …) da biste sada bili u mračnim metaliziranim crust vodama (Live Demo dostupan OVDE)? Koji su glavni uticaji – muzički, literarni, ideološki - a vaše stvaralaštvo?
Danilo: Žanr smo promenili isključivo iz ličnih interesa i ukusa. Kako je rastao broj članova - tako se i tazvijao i evoluirao zvuk benda u ovo gde smo sad. Muzički uticaji, kao i literarni su, grubo rečeno, irelevantni, jer je u našem slučaju reč o subjektivnom ukusu svih članova pojedinačno.  Tako da nema nekih uzora, niti posebnih uticaja. Na svakoga od nas privatno neki bendovi, ljudi, muzički pravci utiču na poseban način, pa svako od nas prenosi svoje utiske i tako kombinujući stvaramo svoju muziku. Tako da kao bend nemamo zvanično nikakve idole niti učitelje, dok kao ljudi svi imamo svoje priče i ukuse. A što se tiče ideologije. To je škakljiva tema uvek bila jer smo zbog imidža okarakterisani od strana nogih malograđana kao desničari. Dok je ta malograđanština bila i sa leve i sa desne strane. Imamo samo jedan odgovor: POLITICI NEMA MESTA U MUZICI. Poslušajte reči naše pesme Laž i imaćete u vidu naš kolektivni stav. A taj stav je ukratko – ‘’Svet je ruglo.’’

HC: Primetili smo da na svirkama već imate određenu fan-bazu, ljude koji već znaju vaše pesme i tekstove. Takođe videli smo da imate i prišivače i majice sa motivima benda. Pomalo me je sve to podsetilo na rani Throbbing Gristle. Snimci vaših nastupa su dostupni na YouTubeu a demo snimci na Soundcloudu. Dakle imate jednu kompletiranu viziju vašeg benda, Da li ste se u formiranju imidža ugledali na nekoga ili ste imali neku originalnu ideju?
Danilo: E sad, pošto sam se već dotakao imidža u prošlom odgovoru, red je da nastavim misao u tom pravcu i da kažem da su naš ’uniformisani imidž’ čisto ismevanje reda, poretka i totalitarnih političkih sistema. Kao i ismevanje fatalističkih ideologija koje vode u krajnosti kako god da se okrene. Ovo možemo reći da nije nešto novo što se tiče ideje, niti je nov ’fazon’ ali, to je samo imidž kojeg se držimo još od starta. Fan baza nam je vrlo šarenolika. Trudimo se da uvek budemo na raspolaganju ljudima koji žele da nas kontaktiraju i generalno da pružimo ljudima uvek jasan i konkretan uvid u to što radimo. Tako da smo samim tim i naišli na sad već rastući broj ljudi koji nas prate. Da bismo njima izašli u susret - kao i radi promocije benda - nikad nam nije bilo mrsko izraditi turu majica sa znakom benda, kao i razne druge asesoare koje imamo u ponudi, jer smatramo to nezaobilaznim delom čitave priče.


HC: Kakav je vaš odnos prema poruci koju pokušavate da prenesete vašim tekstovima? Daju se primetiti određeni nihilizam, prilično mračni pogled na svet i čoveka …
Danilo: Tekstove pišem ja, i svi su dosta lični. Tako da poruka koju šaljemo tekstovima je poruka koju cedim iz dna duše. Tako da je svaki tekst protkan slikama i rečima iz mog života, I daje na uvid slušaocima neke stavove koje sam izgradio vremenom. Time pokušavam da se izborim sa samim sobom i svojim dijagnozama, a ujedno se trudim da to učinim i na kvalitetan način. Tako da ne želim da širim dalje temu na tu stranu. Sve je napisano u tekstovima.

HC: Kako bendovi koji sviraju originalnu muziku mogu da se probiju do slušalaca? Radite svoje originalne pesme i verujem da za širu publiku, muzičke festivale (tipa Exit i sl.), radio i TV niste previše aktuelni u ovo vreme kada caruju neke drugačije vrednosti, cover bendovi, etablirani _dakle, prastari – bendovi … I kako uspevate da ne ispadne da “plaćate da svirate”, što je takođe veoma čest slučaj kod underground bendova koji sviraju originalnu muziku.
Danilo: Dosad smo sve svirke morali debelo da isfinansiramo sami i uglavnom smo dobijali po dva pića u lokalu. Tako da o tome ne moram da pričam, jer svako u Srbiji ko se bavi autorskom muzikom eksperimentalnijeg i ekstremnijeg zvuka zna za muke našeg sizifovskog posla tj. hobija. Ta tema unosi dosta nemira u mene pa ne želim da previše pričam o tome. Uglavnom, kratko i jasno – teško je.

HC:  Koji su vam planovi za budućnost? Koje su svirke sledeće?
Danilo: Planovi za budućnost su sledeći: Počinjemo sa spremanjem i snimanjem materijala za album za koji se nadamo da će do kraja ove godine biti gotov. Album će nositi simbolični naziv ‘’II’’ (2) jer je to naše drugo zvanično izdanje. Pre i posle toga su sve manje sitnice poput singlova i slično. Imamo dosta toga u planu ali ne želimo da odajemo još neke stvari. Dok sledeće svirke možete očekivati od marta. Planiramo Novi Sad, Zrenjanin i kasnije još par lokacija da posetimo. Pride, treba pomenuti da se spremamo za svirku sa Britanskim punk bendom DOOM, sa kojima nastupamo u Zemunu 3. aprila. Sve sitnice vezane za naše nastupe kao i generalno naš rad možete pratiti na Facebook stranici našeg benda.
Intervju pripremio Janko Takač

"Ukleti" Deadly Mosh

$
0
0

Kragujevački thrasheri su krajem 2014. objavili drugi studijski album pod nazivom "United by Pain", o kome smo već pisali i pričali sa članovima benda, a sada su nas počastili i spotom za pesmu "Haunted". Ne računajući animirani video za pesmu "Evil in the Night", ovo je njihov drugi zvanični spot.

Video je sniman u Indjiji i Kragujevcu, a autori spota su kao i prošlog puta bili Zoran i Igor Stanić (iz benda Superhammer).

Nadimač, Casket i Redenik 14.2. u KST-u

$
0
0

Klub studenata tehnike u nedelju 14. februara za dan zaljubljenih organizuje metal koncert, kada nastupaju nemački death metal bend Casket, beogradski Nadimač i Redenik!
Casket je trenutno na evropskoj turneji na kojoj slave 25 godina benda, a iza sebe imaju tri studijska albuma. Nadimač je kultni beogradski thrash metal bend dobro poznat domaćoj publici. Do sada su izdali četiri albuma, a svirali su i sa grupama Municipal waste, Napalm death, DRI, Tankard, Sodom, Onslaught, Accused i drugima. Redenik je osnovan 2014. godine, kada objavljuje i svoj prvi demo "Unakaženi um", te se nedugo zatim pojavljuje i na split izdanju sa upravo s Nadimačem i grindcore metalcima Pro-past.
Karte se mogu kupiti na blagajni KST-a po ceni od 250din, na ulazu će biti 400. Termini prodaje su pon – sub od 9-17h, kao i uveče od sre – sub 22-02h.

Sa Limbom na probi u egzilu

$
0
0
„Limbo“ je metal bend iz Niša. Za njih sam sticajem okolnosti sazanala, mada živimo u istom gradu, tako što mi je prijatelj preporučio da napišem tekst za jedan niški portal o par bendova koji su se našli na meksičkoj kompilaciji „I Love Mosh“. I bila je to ljubav na prvo slušanje.
 
Oni insistiraju na tome da su metal bend, dobro. Stvar ukusa. Njihov prvi album „Run Away“, koji je izašao za izdavačku kuću „Nocturne Media“ je pravo malo remek-delo. Po meni, pored metala, tu ima dosta uticaja različitih žanrova. I dok smo još tu, pogledajte najnoviji spot koji samo što se pojavio za pesmu „You Are Here“.


 
Spremajući se za pisanje ovog teksta, ugostili su me u svom malom slatkom prostoru gde probaju, na periferiji Niša i to je bio najbolji način da mi, kao fanu a i kao piscu, kažu šta imaju.
 
Od skoro na bubnjevima je Tomke, jedan od najboljih bubanjara koje poznajem i koje sam čula. I sa kojim sam imala čast  i da delim binu neko vreme. Mogu da kažem da je, takav kakav je, dao jednu drugu dimenziju i ovom bendu, samo što mislim da je ovo ono pravo za njega, pored toga što je kao bubnjar jedno inspirativno stvorenje za ceo bend. Gitarista Duda, sa kojim sam i radila intervju prvi put i koji me uveo u Limbo „stvar“, je potpuno nekonvencionalan metal gitarista. Znate, kad svirate ovakvu muziku, tanka je granica između dosade i izdrkavanja na gitari i pristojnosti. E, Duda je od onih pristojnih. Toliko da ume da pokaže koliko dobro svira, a da ne smara. Za mene koja umem da budem i totalno pop, njegovi rifovi i melodije su vožnja kroz mnogo žanrova odjednom. I sam album im je raznovrsan, a nove pesme koje su mi ovom prilikom prezentovali su još raznovrsnije. Ima tu metala, panka, rokenrola, hardkora, brejka i njuvejva čak (sad će metalci da vrisnu ali vrisnula sam i ja). „Old Times“ je toliko dobra pesma da sam rekla da ću sa svojim njuvejv bendom da je obradim samo sa manje nota. Kako je Salijeri govorio Mocartu: „Too many notes“. Mi ćemo da budemo Salijeri u ovom slučaju. Da se vratim na Dudu. Nezahvalno je porediti gitariste koji su toliko autentični sa drugim gitaristima koji su uglavnom stereotipni. Možda virtuozni, ali tehnička strana muzike mi nikad nije bila primarna. Više ona kreativna. Verovatno će veći i bolji fanovi metala od mene da pronađu sličnosti sa ovim ili onim. Ako, to je za one što vole da muziku posmatraju kroz to na šta im liči, a ne šta im poručuje. Žao mi je što prilikom snimanja albuma nije imao pored sebe malo boljeg i kreativnijeg producenta da provali svu olmajti snagu i bičuje ga malo i filuje, ali se nadam da će sa novim albumom to ispraviti. Limbo je bend u kojem su ritam-sekcija bubanj i gitara.
 
Moj kolega na basu Dača i pevač Vlajza nikako nisu manje za pohvalu. Ali, iskreno, njima je lako da budu fenomenalni sa ovakvom ritam-sekcijom. Za poznavaoce niške scene iz devedesetih, jedan hint: sviraju „Nedaj razlog psima“ grupe Stentor i tu su me opet oduševili. Vađenje te himne našeg undergrounda je ne samo emotivno za nas svedoke tog vremena, nego i podsećanje na bunt koji smo tada svi osećali i koji je valjda opet došao na red za podsećanje. A ono.. Bubnjar Stentora sada svira sa mnom, pa ne zamerite na možda preteranom vezivanju za tu pesmu.


Sve u svemu, Limbo je jedan od bendova koji će se, baš zbog tog neuklapanja u stereotipe, teže probiti na sceni ali je bend koji će tamo gde prođe i ostati. Dok pričamo o sceni, njihovom radu i drugim malim stvarima, shvatam zašto ih volim. Bliska mi je njihova filozofija. Nisu od onih koji se nameću čak ni na društvenim mrežama. Morate da ih iskopate. Da ih provalite. U šali ih pitam, imaju li šta da pljunu. Ili koga da pljunu. Ma jok. Nastavili su da mi sviraju svoje pesme. I to je to. Najbolji način da pokažeš šta imaš. Ono što bude izašlo iz njihovog toplog gnezda u egzilu je sve što je potrebno. Nismo čak pričali ni o planovima, jer pokazalo se da ni planovi nisu nešto što je izvesno. Izvesna je samo muzika.
 
I dok pišem ovaj tekst i preslušavam njihov album ponovo i ponovo, jedva čekam da snime nove pesme i nemam krizu identiteta za ovaj hvalospev. Uvek mi je bilo teže da pljunem nego da hvalim. Primim se na tekstove i ovde i na drugim portalima koji objašnjavaju i polemišu o tome ko je i koliko kriv za propast scene i lenju publiku i neprofesionalne novinare. Za mene scena nije propala i sve je tako kako je zbog svih nas pojedinačno. Možemo da pametujemo beskrajno, bilo da smo muzičari, bilo da smo publika, bilo da imamo tu nesrećnu okolnost da pišemo javno o tome. Dobar bend će uvek da bude dobar, koliko rade, toliko će da im se vrati. Koliko žrtvuju sebe, toliko će biti nagrađeni za uspeh. Naročito kad je underground u pitanju. Tu nema fejka. Kad se popneš na binu sve se izmeri, i koliko radiš i koliko si iskren. E ja se zato ne plašim za Limbo. Disobey, drugari, disobey..
 
A 13. ovog meseca u Blekstejdžu se vidimo na koncertu sa Casket i Nadimač. Ako vas metalci izopšte zbog onog panka, vrata našeg kombija za tour su vam širom otvorena.

Olja Wagner

Sabaton, Armageddon, i Wisdom: Probijanje barijera. Bukvalno!

$
0
0
Konačno je došao i taj 8. februar, koji su fanovi hevi metalaca iz Faluna željno iščekivali.


Prva predgrupa, predstavnici domaće scene, novosadski Armageddon, bili su pravi izbor za ovaj događaj. Iskreno, nisam očekivala da bend zvuči onoliko dobro koliko zvuči. Ostavili su me bez teksta već tokom prve pesme. Ceo nastup sam ispratila hipnotisana njihovom muzikom. Kombinacija pet vokala zvuči kao da je pevaju sami bogovi Olimpa. Nikako mi ne ide u glavu kako ovoliko kvalitetan bend sa višedecenijskim stažem u muzici do sada nije održao koncert u Beogradu. Najveće ovacije publike izazvane su kada je poziciju glavnog vokala zauzeo jedini ženski član benda. Većina koja nije osluškivala bek vokale tokom prethodnih pesama verovatno nije očekivala sjajan mecosopran. Malo je reći da je Vanda Marijanski izazvala oduševljenje publike. Da su mi posle nastupa ovog benda rekli da je kraj, da pakujem prnje i idem kući, otišla bih zadovoljna.


Mađarski Wisdom bio je prava eksplozija energije. Za razliku od nešto statičnijeg Armageddon-a (što nikako nije zamerka s obzirom na manjak mesta i broj ljudi na bini) ovaj bend odlikuje izrazita dinamičnost. Jako cenim ovaj tip bendova koji i u najmanjem koncertnom prostoru odaju utisak kao da sviraju pred desetinama hiljada duša. Nažalost, publika je bez obzira na dinamičnost benda i dalje bila poprilično uspavana. Najviše pažnje privukao mi je basista ovog benda, Mate Molnar, koji me neodoljvo podseća na Steve Harris-a - koliko izgledom, toliko i ponašanjem. Priredili su odličan heavy - power spektakl i, za razliku od dela publike, dali sve od sebe.


Čuveni Hannes-ov tenk konačno je stigao i do nas. Nastup Sabaton-a je od samog starta bio buran. Već tokom prve pesme, ljudi su toliko pohrlili napred da se ograda rastavila na većini spojeva i svi smo, zajedno sa njom pali na fotografe. Moram priznati da nije bilo ni najmanje prijatno. S obzirom na to da ljudi nisu imali nameru da se primire na kratko, nameštanje ograde je potrajalo, pa je čak i Joakim govorio da se publika strpi dok obezbeđenje obavi svoj posao i napomenuo da ga podsete da nikada ne kreće u rat protiv Srba. Sećam se kako mi je kroz glavu prošla misao da bi bolje bilo da je masa utrošila višak energije na podršku prethodnih bendova. Ceo koncert ispraćen je uz ovacije i hiljadu grla pevalo je kao jedno. Unutra je bilo kao u sauni, ali su ljudi neumorno skakali (barem oni koji su imali mesta da se pomere). Naravno, koncert Sabatona ne može proći bez super zabavnog međudobnog „podbadanja” članova benda, te je ovaj put Joakim bio oteran sa bine da pije pivo, dok je nešto kasnije to pivo proradilo, pa smo pevušili „Wind of change” dok je on išao na piš pauzu. Bez preterivanja mogu da kažem da se na licima članova benda primetilo da su oduševljeni reakcijama publike. Nekako već postaje tradicija da u Srbiji publika peva „Swedish Pagans” i da bend zbog toga izvodi ovu pesmu, bila ona na setlisti ili ne. Pred sam kraj, ispunili su publici još jednu želju, odsviravši „Panzerkampf” obećan tokom njihovog koncerta na Exit festivalu 2014. godine. Kako to i dolikuje, koncert je završen gromoglasnim pevanjem ode metalu pod nazivom „Metal Crue”.

Nakon ovog koncerta ostala sam izlomljena i srećna. Koliko god mi gomila stvari donosila ogromnu količinu nervoze, posle prisustvovanja ovakvom događaju na kom sam imala priliku da slušam vrhunske bendove, nikako ne mogu da se prepustim negativnim emocijama.

Kompletnu galeriju pogledajte na našoj fejsbuk stranici.

txt: Jelena Ostojić
foto: Jovan Mihajlović
Viewing all 9688 articles
Browse latest View live


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>